fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Surowce i Chemia

Ministerstwo finansów o podatku od węgla

Ministerstwo finansów nie widzi nagłej potrzeby wprowadzania podatku od wydobycia węgla, ani nie ma skonkretyzowanych planów co do daty jego wprowadzenia, ze względu na już istniejące opodatkowanie węgla - poinformował PAP wiceminister finansów, Maciej Grabowski
„Rz" pisała niedawno, że opodatkowanie górnictwa węgla kamiennego (łączne) to ok. 30 proc. obecnej średniej ceny surowca. Jak podała Górnicza Izba Przemysłowo-Handlowa górnictwo węgla kamiennego odprowadziło w sumie w latach 2000-2009 ok. 58 mld zł podatków i opłat do budżetów państwa i gmin, a skorzystało z ok. 8 mld zł dotacji budżetowych. A od 1 stycznia 2012 r. zgodnie z nowym prawem węgiel będzie również objęty akcyzą.
- Co jest zgodne z dyrektywą unijną – podkreślił wiceminister finansów. - W przyszłym roku część konsumpcji węgla będzie obciążona akcyzą. Do tego dojdą jeszcze regulacje dotyczące emisji CO2. Trzeba pamiętać, że pośrednio kopalnie węgla kamiennego są obciążone tymi podatkami czy opłatami, i do tego trzeba podchodzić znacznie ostrożniej. Nie ma żadnej nagłej potrzeby w tej chwili - mając na uwadze, że jest akcyza na węgiel i są opłaty na emisję CO2, które pośrednio muszą być uwzględniane w cenie węgla, który trafia do elektrowni - żeby opodatkowywać tę kopalinę - powiedział Grabowski i dodał, że w tej chwili nie ma skonkretyzowanych planów co do daty wprowadzenia. Jest opłata CO2, która pośrednio wpływa na nasze kopalnie i akcyza na węgiel, która wchodzi od 1 stycznia 2012 r. i też dotknie części konsumentów, ponieważ pośrednio przełoży się na cenę węgla. - Więc nie widzę w tej chwili nagłej potrzeby, żebyśmy określali datę, a tym bardziej skutki budżetowe związane z wprowadzeniem podatku na wydobywanie węgla – dodał Grabowski. Wcześniej minister finansów Jacek Rostowski powiedział, że jego resort będzie pracował nad rozszerzeniem podatku od kopalin także na inne złoża niż miedź i srebro - takie jak np. gaz łupkowy czy węgiel kamienny.
Źródło: ekonomia24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA