fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Prezydent Jemenu oddaje władzę

Saleh, prezydent Jemenu
AFP
W zamian za gwarancje, że nie stanie przed sądem, Ali Abdullah Saleh zgodził się ustąpić ze stanowiska
Rezygnacja prezydenta Jemenu jest efektem wielotygodniowych negocjacji, które wcześniej kilkakrotnie zrywał. Tym razem Saleh, naciskany głównie przez Arabię Saudyjską, zgodził się w końcu oddać władzę. Zgodnie z podpisanym w Rijadzie porozumieniem ma 30 dni na przekazanie swoich obowiązków wiceprezydentowi Abd ar-Rabiemu Mansurowi al-Hadiemu, a ten z kolei ma w ciągu dwóch lat rozpisać wybory prezydenckie i parlamentarne oraz we współpracy z rządem jedności narodowej przygotować projekt nowej konstytucji.
Celem porozumienia, nad  którym pracowała Rada Współpracy Zatoki Perskiej wspólnie z amerykańską administracją, jest zakończenie trwających od 10 miesięcy protestów antyrządowych, w których zginęło już kilkaset osób i które grożą rozpadem kraju. Uczestniczący w podpisaniu porozumienia saudyjski król Abdullah powiedział, że otwiera ono nowy rozdział w historii Jemenu.
Z opinią tą nie zgadza się profesor Dawid Bukaj, ekspert ds. Bliskiego Wschodu z uniwersytetu w Hajfie.
– Saleh jest czwartym przywódcą, który traci władzę w wyniku arabskiej wiosny. Ani w Egipcie, ani w Libii, ani nawet w Tunezji nie było żadnego „otwarcia nowego rozdziału" – mówi „Rz" Bukaj. – W Jemenie będzie tak samo. Dojdzie do walk plemiennych, na których skorzystają islamiści i al Kaida. Jeśli ktokolwiek spodziewa się demokratyzacji Jemenu, srodze się zawiedzie. Odejdzie Saleh, ale wszystkie choroby, które toczą Jemen – bieda, radykalizm, waśnie plemienne, terroryzm – pozostaną.
Rządzący krajem już 33 lata Saleh w zamian za zgodę na odejście zapewnił sobie i swoim najbliższym współpracownikom nietykalność. Jak poinformował sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun, jemeński prezydent ma po podpisaniu porozumienia polecieć do Nowego Jorku na leczenie.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA