fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

Amerykanie i ich sojusznicy na Dalekim Wschodzie

Rzeczpospolita
Amerykańskie wojska lądowe na Dalekim Wschodzie składały się ze stacjonujących w Japonii 7., 24. i 25. Dywizji Piechoty oraz 1. Dywizji Kawalerii, tworzących 8. Armię dowodzoną przez gen. Waltona H. Walkera.
Były to wojska okupacyjne. Dywizje liczyły po ok. 13 tys. żołnierzy, czyli niewiele więcej, niż wynosił dywizyjny etat w czasie pokoju (etat wojenny to 18 900 ludzi). W pułkach piechoty były zazwyczaj dwa rozwinięte bataliony i jeden skadrowany. Nie było pułkowych kompanii czołgów, a w dywizyjnych batalionach czołgów rozwinięta była tylko pierwsza kompania wyposażona w lekkie wozy M24 General Chaffee. Siły powietrzne na Dalekim Wschodzie (dowódca gen. G. E. Stratmayer) składały się z pięciu grup myśliwskich, dywizjonu rozpoznania pogody, trzech samodzielnych dywizjonów myśliwskich, lekkiej grupy bombowej, ciężkiej grupy bombowej oraz skrzydła transportowego. Łącznie miały 1172 samoloty, z tego mniej więcej połowę w jednostkach operacyjnych. Siły morskie USA utrzymywały na Dalekim Wschodzie 7. Flotę dowodzoną przez wiceadmirała A. D. Struble’a. W Japonii stacjonowały ponadto symboliczne pododdziały okupacyjne z Wielkiej Brytanii, Australii i Nowej Zelandii. Brytyjczycy utrzymywali ponadto zgrupowanie bojowe, którego rdzeniem były dwie brygady piechoty w Hongkongu.
Uczestnikiem wojny w Korei był Francis „Gabby” Gabreski (Gabryszewski) myśliwski as z II wojny światowej, syn polskich emigrantów. Walcząc na F-86 Sabre uzyskał 6,5 zwycięstw nad MiG-ami, powiększając bilans zestrzeleń z II wojny światowej do 34, 5. Gabreski wcześniej walczył z Japończykami podczas nalotu na Pearl Harbor i latał w polskim 315. dywizjonie RAF. Zmarł w 2002 r. w wieku 83 lat w USA.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA