fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Liderzy z centrum Polski

Rzeczpospolita
AMZ-Kutno, Monnari Trade oraz Transfer Multisort Elektronik to najbardziej dynamiczne spółki regionu łódzkiego. Cechuje je wzrost przychodów oraz rosnące zyski
Najwyższą dynamikę przychodów i rentowność spośród najlepiej ocenionych w ubiegłym roku firm w województwie łódzkim wykazała spółka AMZ--Kutno, która jest producentem zabudów specjalnych pojazdów użytkowych.
– Jesteśmy jedynym przedsiębiorstwem w Polsce, które może zbudować na podwoziach pojazdów karetkę, mikrobus, autobus, furgon pocztowy, bankowozy, samochody dla energetyki, wodociągów czy straży miejskich – mówi Jarosław Stachowski, wiceprezes AMZ-Kutno.
W firmie powstają także transportery opancerzone dzik, których 600 znajduje się na wyposażeniu irackiej żandarmerii. Pojazdy z Kutna towarzyszą polskim żołnierzom na misjach w Bośni i Libanie, a wcześniej zdały pomyślnie egzamin w Kongu. Po dziku powstał tur, którego pancerza nie przebije pocisk artyleryjski.
Firma istnieje od 1999 r., ale pięć lat później wygranie przetargu na pojazd opancerzony dla policji było momentem przełomowym dla AMZ. Obecnie zakład w Kutnie produkuje 1200 – 1300 pojazdów rocznie na podwoziach scanii czy toyoty. Naszym celem jest budować dobrze, tanio i nie uzależniać się od podwykonawców – twierdzi Stachowski. W tym roku firma z Kutna zainwestowała 5 mln zł w maszyny i technologie niezbędne do wykonywania niektórych elementów. Kolejną wielką inwestycją jest budowa nowej hali. Budynek powstaje głównie z myślą o montażu karetek dla skandynawskiego odbiorcy. Kontrakt przewiduje oddawanie około 300 pojazdów rocznie.
Osiągnięciem jest wygrany przetarg na montaż karetek dla jednego ze szwedzkich rejonów. – Pokazaliśmy, że możemy konkurować o kontrakty na bardzo wymagającym rynku i z tego jesteśmy dumni. Wygrana umocniła AMZ-Kutno na arenie międzynarodowej i pokazała że jest firmą wiarygodną. Podczas obowiązywania czteroletniej umowy powstanie około 160 karetek – dodaje wiceprezes.
Monnari Trade otworzyła jesienią tego roku dwa salony firmowe w Berlinie i jeden w Kaliningradzie, rozpoczynając tym samym podbój Europy. Łódzka firma odzieżowa, która produkuje odzież damską, rozwija się w niezwykle dynamiczny sposób, bowiem pierwszy salon otworzyła w Galerii Łódzkiej, prezentując jesienną kolekcję 2002. Trzy lata później Monnari sprzedawała swoje produkty w 65 ekskluzywnych butikach, których liczba na koniec trzeciego kwartału tego roku wzrosła do 114. Część salonów (26) sygnowana jest markami Pabia i Molton. Pierwszą z nich Monnari kupiła w lipcu 2006 r. od syndyka masy upadłościowej, a pakiet większościowy (51 procent udziałów) drugiej nabyła w grudniu 2006 r.
– Postawiliśmy na salony w centrach handlowych, skąd odzież trafia bezpośrednio do indywidualnych odbiorców – mówi Katarzyna Latek, wiceprezes zarządu. – W ten sposób wyeliminowaliśmy pośredników, nie zawsze solidnych. Pieniądze trafiają do nas bezpośrednio od klientów i możemy je natychmiast inwestować.
Według prezesa Marka Banasiaka łódzka firma od powstania starała się o jakość produktów, ale także o zdobycie rozpoznawalnej marki. Zapewniła ją sobie, gdy pozyskała modelkę Claudię Schiffer. W 2005 r. muza Karla Lagerfelda stała się twarzą łódzkiej Monnari, która przygotowywała się do wejścia na giełdę.
– Nasz sukces polega na znajomości rynku i umiejętności przewidywania przyszłości – dodaje prezes Banasiak.
Transfer Multisort Elektronik ma 15 tysięcy odbiorców w 40 krajach na świecie (Europa, Azja, Ameryka Północna). Każdego dnia z łódzkiej firmy, z pomocą firm kurierskich odprawianych jest około 800 przesyłek. W tym roku nadano już 180 tys. paczek. W przyszłym będzie ich co najmniej 250 tys.
– Zamówienia krajowe, zwykle przesyłane za pośrednictwem Internetu, realizujemy w 24 godziny od otrzymania zlecenia – mówi dyrektor Adam Kuczyński. – Reklamacje na dostarczone produkty nie przekraczają jednego promila, bowiem współpracujemy z wypróbowanymi producentami. W naszych katalogach znajduje się 45 tys. produktów, których 35 tys. znajduje się stale w magazynie. W przyszłym roku nasze katalogi będą miały sześć wersji językowych. Powstaje wersja czeska, bo mamy w tym kraju firmę zależną.
Rynkami strategicznymi TME poza Polską są kraje dawnych demoludów: Czechy, Słowacja, Węgry, Rumunia i Bułgaria. Firma szczyci się, że jest jedyną, która łączy zamówienia katalogowe z dostawami hurtowymi. Może przyjąć zamówienie na jedną śrubkę lub na milion procesorów. – Wzrost firmy jest podobny do rozwoju branży elektronicznej i wynosi 30 procent w skali roku – dodaje Kuczyński. – Staramy się, ograniczać koszty, bo w naszej branży jest stała deflacja wynosząca 5 – 7 procent w skali roku.
W 2004 roku TME oddała do użytku nową halę, dzięki której powierzchnia magazynowa wynosiła 6,5 tys. mkw. Miała wystarczyć na sześć – siedem lat. Okazało się, że w tym roku firma musiała wynajmować magazyny i dlatego w przyszłym roku powstanie nowa hala, która będzie miała 5 tys. m kw.
Na podstawie danych finansowych z lat 2003 -2006 wytypowaliśmy trzy najlepsze, naszym zdaniem, spółki województwa. Uwzględniliśmy wiele wskaźników finansowych z których najistotniejszym była dynamika przychodów ze sprzedaży, oraz rentowność sprzedaży. Wyliczenia obejmują też zwrot z aktywów (ROA) oraz zwrot z kapitału (ROE), marżę zysku operacyjnego, a także dynamikę aktywów i kapitałów. Za każdy wskaźnik firma otrzymywała określoną liczbę punktów – najwięcej za dynamikę oraz rentowność sprzedaży. Zestawienie firm przygotowaliśmy na podstawie Listy 500. Dane zostały uzupełnione o firmy, które zamieściły swoje sprawozdania w Monitorze Polskim B.
c. a.
Łódzkie z ponad 2,5 mln mieszkańców należy do większych pod tym względem regionów i zajmuje wśród województw miejsce szóste. Wartość produkcji sprzedanej przemysłu w okresie dziesięciu miesięcy 2007 r. wyniosła przeszło 3,9 mld zł, co wśród 16 województw daje regionowi pod tym względem siódmą lokatę. W województwie działa 56 przedsiębiorstw państwowych oraz ponad 2,4 tys. spółek z udziałem zagranicznym; więcej tych firm jest w ośmiu województwach. Przeciętne wynagrodzenie brutto w przemyśle wyniosło na koniec października br. 2394 zł i było niższe od średniej w kraju – 2847 zł; więcej niż średnio w Łódzkiem płacono w trzynastu województwach. Region łódzki znajduje się w pierwszej piątce województw o największym stadzie bydła i trzody chlewnej. Stopa bezrobocia wynosiła w październiku br. 11,4 proc. (11,3 proc. średnio w kraju); wyższą miało dziewięć regionów. Na jedną zgłoszoną ofertę pracy przypadało w województwie 22 zarejestrowanych bezrobotnych wobec przeciętnie 23 w kraju.
a. k.
Dotychczas opublikowaliśmy, w tym roku, listy firm następujących województw:
Świętokrzyskie 6 XI
Zachodniopomorskie 13 XI
Podlaskie 22 XI
Opolskie 27 XI
W najbliższych tygodniach ukażą się:
Lubuskie 11 XII
Kujawsko-pomorskie 18 XII
W cyklu „Horyzont Gospodarczy. Regiony 2007”opublikowane zostały:
Dolnośląskie 30 V
Wielkopolskie 27 VI
Pomorskie 12 IX
Warmińsko-mazurskie 26 IX
Śląskie 24 X
Lubelskie 28 XI
ukażą się:
Podkarpackie 12 XII
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA