fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Budowa i remont

Czytelnik wygrał projekt domu

Marcin Krzyżosiak, nasz ekspert, na działce u czytelnika przegląda dokumenty dotyczące gruntu
Fotorzepa, Darek Golik DG Darek Golik
Pan Rafał był jedną z osób, która wzięła udział naszej akcji i przysłał list o wymarzonym domu. I dostał gotowy projekt!
Serwis Nieruchomości razem z portalem domowy.pl prowadzą akcję poradniczą dla osób, które podjęły decyzję o budowie domu. Czekamy na listy od czytelników,  którzy potrzebują  porady eksperta   oraz gotowego projektu domu. Spośród autorów nadesłanych listów nasi eksperci raz w miesiącu wybiorą osobę, do której pojadą i na miejscu, na działce, udzielą fachowej porady. Oprócz bezpłatnego doradztwa autor najciekawszego listu dostanie od portalu domowy.pl projekt gotowego domu o wartości 2-2,5 tys. zł (więcej szczegółów o akcji)
W tym miesiącu projekt domu dostał pan Rafał. Byliśmy u niego na działce razem z Marcinem Krzyżosiakiem, ekspertem  portalu domowy.pl

Co planuje czytelnik?

Nasz czytelnik, pan Rafał spod Warszawy, napisał:
- Przymierzam się do tego, aby wybudować swój pierwszy dom. Mam działkę pod Warszawą (składa się z dwóch po 620 mkw.) Wiem, że przestrzeni biologicznie czynnej na terenie musi być 70 proc., więc chyba budynek powinien być z użytkowym poddaszem. Pewnie o powierzchni 120-130 mkw. Chciałabym, aby garaż był w bryle domu.
Proszę o doradztwo w sprawie optymalnego projektu (dwoje dorosłych, małe dzieci) oraz   rozwiązań, jakie powinniśmy zastosować, aby budynek był energooszczędny? Nie myślę tu jednak o super drogich, nowych technologiach, ale przeciętnie kosztownym budynku.
(...) Interesują mnie z jednej strony technologie energooszczędne, a z drugiej szybkość wykonania (chcielibyśmy czasowo zmieścić się z całością prac w jeden sezon). Poprzez energooszczędność rozumiem jak najmniejsze koszty związane z ogrzewaniem domu (...) Bazując na Pana doświadczeniu, która technologia jest szczególnie warta polecenia?
Niektóre z technologii proponują rozwiązania polegające na zastosowaniu stosunkowo cienkich ścian zrobionych np. z keramzytu lub gazobetonu i dodatkowo docieplonych. Dla mnie  kłóci się to nieco z definicją energooszczędności, bo taki dom nagrzewa się rzeczywiście szybko, ale równie szybko wychładza. Narzuca to konieczność ciągłego grzania nawet w sytuacjach, gdy cała rodzina jest poza domem, tak aby utrzymać w miarę akceptowalną temperaturę wewnętrzną. Domy zbudowane z materiałów absorbujących ciepło (np. grube ściany silikatowe) nagrzewają się co prawda dłużej, ale następnie akumulują i oddają ciepło pozwalając na przerwy w ogrzewaniu podczas pobytu w pracy.
Pomimo faktu, że podłączenie do gazu jest tuż obok, myśleliśmy o rozwiązaniach w postaci instalacji pompy ciepła (głębinowej). Jest to wciąż rozwiązanie drogie, ale myśląc  o mojej niskiej za 30 lat  emeryturze  i stale rosnących opłat za gaz, wydaje się być kuszące. Czy możliwe jest takie wykonanie instalacji cieplnej, aby można by wykorzystać ją w chwili obecnej do ogrzewania gazem, a za naście lat dostawić jedynie pompę ciepła bez konieczności wymiany całej instalacji?

Co poradził ekspert?

Marcin Krzyżosiak, ekspert portalu domowy.pl:
- List pana Rafała spod Warszawy urzekł nas tym, że  inwestor w sposób bardzo konkretny przedstawił swoje wymagania,  opisał potrzeby rodziny, określił możliwości budżetowe. Do tego był przygotowany, jeśli chodzi o dokumenty pozwalające ocenić teren – np. przesłał skan wyrysu działki.
Spodobało nam się, że czytelnik chce zbudować dom energooszczędny, najlepiej w szybkiej technologii . Przyznał, że nie ma czasu doglądać sam budowy, więc potrzebuje ekspertów, którzy najpierw pomogą mu zaplanować inwestycję, a potem sprawnie przeprowadza przez kolejne wybory.
Umówiliśmy się  więc z czytelnikiem na spotkanie na jego działce.  Pojechaliśmy do miejscowości oddalonej od Warszawy o ok. 30 km. Tam okazało się, że pan Rafał  jest właścicielem pięknie położonego  gruntu. (patrz: zdjęcie działki)
Całość  terenu pod inwestycje składa się z dwóch działek o powierzchni ponad 600 mkw.  każda. Jednak tylko na jednej z nich czytelnik z żoną chcą wybudować dom. Druga ma być ogrodem i służyć  do rekreacji.
Na terenie, gdzie czytelnik  zaplanował inwestycję, obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Wynika  z niego, że na działce można postawić  dom jednorodzinny, jednak pod pewnymi warunkami:  budynek musi  mieć dach dwuspadowy symetryczny, o nachyleniu 30-45 stopni. To wymaganie  planu powoduje, że np. czytelnicy nie wybudują na tej działce budynku o małym kącie nachylenia dachu czy  willi z w ogóle płaskim dachem.
Pan Rafał zdecydował z żoną, że najlepiej ich wymagania spełni dom poddaszem użytkowym, o powierzchni  ok.  130 mkw.  Idealnie by było, żeby zmieścił się w bryle domu jeszcze garaż.
Czytelnik chciałby, aby na wymienionej powierzchni  pomieściły się -  na dole domu: kuchnia w połowie zamknięta i   salon z jadalnią oraz gabinet.  Na górze potrzebne są trzy sypialnie – dla rodziców i dwójki dzieci .
Obejrzeliśmy działkę razem z czytelnikiem, aby zaplanować ustawienie budynku, względem stron świata. To ważne, aby mieć takie informacje przed wyborem projektu domu.  Dzięki temu wiedzieliśmy, że czytelnikowi  potrzebny jest projekt domu , który pozwala na wjazd na podwórko.  od strony wschodniej. Natomiast od strony północnej do budynku powinien przylegać garaż. Z kolei od strony południowo –zachodniej  jest dobre miejsce na  taras, otwarty na  drugą  pustą działkę, która ma być ogrodem.
Znając wymagania czytelnika i możliwości zagospodarowania działki, zaproponowaliśmy panu Rafałowi trzy gotowe projekty domów do wyboru:
Można je wybudować w jednej z szybkich i energooszczędnych technologii – np. szkieletu  stalowego lub szkieletu drewnianego. W tej pierwszej – którą polecamy - budynek w stanie deweloperskim będzie go kosztował ok. 2,4 tys. zł brutto za mkw. (ocieplany materiałami znanych , renomowanych producentów).  Czas budowy szacujemy na trzy miesiące (bez załatwiania formalności).

Co wybrali czytelnicy?

Czytelnicy zdecydowali, że będą budować Archimedesa (dom z portalu domowy.pl,  który zaprojektowali architekci z firmy Domena Projekt) patrz: projekt domu
Pan Rafał tak uzasadnia wybór:
-  Przede wszystkim odpowiada nam układ Archimedesa, także ze względu  na strony świata. Pomieszczenia domu, w których będziemy spędzać  najwięcej czasu – czyli kuchnia, jadalnia i salon -  zlokalizowane są w części południowo- zachodniej. Po pierwsze, daje to dużo światła przez cały dzień, a po drugie, dom otwiera się na ogród zlokalizowany właśnie od południa. Poza tym dużo światła słonecznego to również bezpłatne ogrzewanie, co nie jest bez znaczenia.
Zależało nam również, aby dom nie miał dużego zadaszonego tarasu. Ze względu na dostęp do światła słonecznego -  na którym zależeć nam będzie najbardziej w zimę -  chcemy zainstalować zamiast daszku dużą, zwijaną markizę.
Wybraliśmy Archimedesa, bo ma zwartą zabudowę, która sprzyja energooszczędności oraz prosty, ale dość nowoczesny wygląd, który bardzo nam odpowiada.
Zależało mi na gabinecie na dole. I właśnie w  tym projekcie na parterze przewidziany jest gabinet, który jednak nie ogranicza powierzchni życiowej - w dalekiej przyszłości może nawet znaleźć zastosowanie jako sypialnia.
Dość duży garaż, pomieszczenie gospodarcze i duży strych dla młodej rodziny stanowią duży plus. Ilość niepotrzebnych sprzętów, których z jakiś względów żal się pozbyć, rośnie w zastraszającym tempie.  A 25-metrowy strych Archimedesa pozwoli rozwiązać ten dylemat. Przynajmniej na jakiś czas.
Oczywiście odpowiednia liczba sypialni i łazienek, wspomniany gabinet, pomieszczenia gospodarcze i wielkość domu mają duże znaczenie, ale w ogromnej ilości dostępnych na rynku projektów, nie znaleźliśmy tak funkcjonalnego układu jak ma Archimedes. To miało decydujące znaczenie przy wyborze projektu. patrz: rzuty wnętrz
W Archimedesie planujemy jedynie niewielkie zmiany: okno w salonie widzielibyśmy co najmniej dwukrotnie większe. No i liczba balkonów, ze względu  na nasz gust, zostanie ograniczona – kończy opowiadać o  wybranym projekcie czytelnik.
Pan Rafał deklaruje, że budowę Archimedesa rozpocznie maksymalnie w ciągu dwóch lat.
Życzymy  czytelnikowi i jego rodzinie udanej inwestycji.
Liczymy, że nas zaprosi na budowę!
Czekamy na kolejne listy od czytelników: nieruchomosci@rp.pl
 
Czytelnik pyta, ekspert odpowiada
Gaz a pompa ciepła
- Pomimo faktu, że podłączenie do gazu jest tuż obok naszej działki, myśleliśmy o rozwiązaniach w postaci instalacji pompy ciepła (głębinowej). Jest to wciąż rozwiązanie drogie, ale myśląc  o mojej niskiej za 30 lat  emeryturze  i stale rosnących opłat za gaz, wydaje się być kuszące. Czy możliwe jest takie wykonanie instalacji cieplnej, aby można było wykorzystać ją obecnie do ogrzewania gazem, a za naście lat dostawić jedynie pompę ciepła bez konieczności wymiany całej instalacji?
Rafał (nazwisko do wiadomości redakcji)
Marcin Krzyżosiak, ekspert portalu domowy.pl:
- Gdy mamy dostęp do gazu ziemnego, planowanie instalacji kotła gazowego wydaje się być rozsądnym rozwiązaniem. Jak będą wyglądały ceny gazu w dalekiej przyszłości (czyli za 30 lat) nie wie nikt, więc trudno będzie przeprowadzić analizę kosztów, aby jednoznacznie wskazać lepsze rozwiązanie (kocioł gazowy czy pompa ciepła).
Należy jednak wziąć pod uwagę, że po 30 latach zarówno kocioł gazowy, jak i pompa ciepła będą wyeksploatowane oraz przestarzałe technologicznie. Niezależnie od wyboru źródła ciepła, warto jednak  budować dom tak, aby do ogrzewania zużywał mało energii.
Oczywiście, że możliwe jest takie wykonanie instalacji cieplnej, aby można było  ją wykorzystać dziś do ogrzewania gazem, a za naście lat podłączyć do niej pompę.  Dla pomp ciepła zaleca się bowiem stosowanie instalacji niskotemperaturowych (jak np. przy ogrzewaniu podłogowym). Należy więc wybrać właśnie taki rodzaj instalacji.
Planując w przyszłości instalację pompy ciepła,  trzeba też  przewidzieć na działce miejsce na gruntowy wymiennik oraz zaplanować podłączenie go do pompy  - poprowadzenie rur.
Źródło: ekonomia24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA