fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Dobre prognozy dla polskiego handlu międzynarodowego

Do roku 2025 polski handel międzynarodowy wzrośnie o 125 proc., podczas gdy wymiana handlowa na świecie zwiększy się o 73 proc. - wynika z raportu HSBC
- Wolumen wymiany handlowej na świecie wzrośnie do 2025 roku o 73 proc., osiągając wartość 48,5 bilionów dolarów. Będzie to możliwie dzięki zwiększeniu aktywności firm zaangażowanych w międzynarodową wymianę handlową o 3,9 proc. w latach 2011-2025 - napisano w komunikacie HSBC Bank Polska.
Według HSBC, wymiana handlowa na świecie będzie się rozwijała mimo obecnej niepewności, co do perspektyw globalnej gospodarki.
Autorzy raportu przewidują, że motorami rozwoju międzynarodowej wymiany handlowej w ciągu kolejnych 15 lat będą Brazylia, Chiny, Egipt, Indie, Indonezja i Wietnam.
- Spośród tych krajów największy wzrost odnotuje Egipt (którego udział w światowym handlu jest obecnie bardzo niewielki) - do 2025 roku wolumen handlu zagranicznego tego kraju może wzrosnąć o 185 proc. Wzrost ten będzie napędzany odbudową gospodarczą kraju po rewolucji oraz faktem, że jest on postrzegany przez inne kraje, jako brama do rynków Bliskiego Wschodu - pisze HSBC.
W raporcie wskazano, że polski handel międzynarodowy będzie rósł szybciej niż handel światowy - wartość handlu zagranicznego Polski wzrośnie do 2025 r. o 125 proc., osiągając poziom prawie 692 mld dol., w porównaniu z 283 mld dol. na koniec 2010 roku.
- U podłoża tej optymistycznej prognozy leży fakt, że polski handel zagraniczny skupia się na sektorach takich jak produkcja samochodów, części do aut, przetwarzanie danych oraz sprzęt telewizyjny, które - zdaniem autorów raportu - będą rozwijały się w ciągu tych kilkunastu lat - wskazano w komunikacie.
Według raportu w perspektywie 5 lat wartość handlu zagranicznego Polski będzie rosła w tempie 8,3 proc. rocznie, czyli znacznie szybciej niż wartość handlu światowego (2 proc. rocznie).
Raport wskazuje, że zmianie ulegnie nie tylko wartość polskiego handlu zagranicznego, ale także jego struktura. Jego autorzy uważają, że do 2025 roku Chiny awansują w rankingu najważniejszych partnerów handlowych Polski z piątego na czwarte miejsce, a wartość wymiany z Chinami wzrośnie w tym czasie o 167 proc., co oznacza roczną dynamikę na poziomie 7 proc.
W czołówce rankingu mają pozostać Niemcy, Rosja, Włochy i Francja. Oprócz Chin swoją pozycję w zestawieniu tym wzmocnią również inne rynki azjatyckie (Indie, Korea, Wietnam, Tajlandia, Hongkong), kraje Bliskiego Wschodu (Egipt, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Katar, Arabia Saudyjska) oraz RPA.
- Polskie przedsiębiorstwa są coraz bardziej otwarte na współpracę z partnerami z dynamicznie rozwijających się rynków Azji, Bliskiego Wschodu czy Afryki. Ta rosnąca otwartość sprawia, że w rankingu najważniejszych partnerów handlowych Polski w miejscach zajmowanych obecnie przez kraje rozwinięte czy bezpośrednio sąsiadujące z naszym krajem zaczną pojawiać się nowe rynki - uważa cytowany w komunikacie dyrektor zarządzający Pionem Bankowości Komercyjnej i Globalnej HSBC Bank Polska Paweł Kusiak.
HSBC opublikowało także wyniki badań nastrojów wśród eksporterów i importerów, przeprowadzanych cyklicznie na zlecenie banku przez firmę badawczą TNS. "Dane uzyskane w ramach najnowszej, jesiennej edycji tego badania wskazują, że większość jego respondentów (84 proc.) jest dobrej myśli, mimo ogólnego osłabienia nastrojów wśród firm zaangażowanych w międzynarodową wymianę handlową" - napisano w komunikacie.
Bank poinformował, że wskaźnik HSBC Trade Confidence Index minimalnie spadł w porównaniu z wynikiem zaobserwowanym w wiosennej fali tego badania, z poziomu 114 do 112 punktów.
- Zgodnie z globalnym trendem nastroje polskich eksporterów i importerów uległy nieznacznemu osłabieniu. Wartość odzwierciedlającego je wskaźnika HSBC Trade Confidence Index spadła z poziomu 108 w pierwszej połowie 2011 roku do 105 w najnowszej edycji badań - wskazał bank.
W opracowaniu napisano, że polskie przedsiębiorstwa zaangażowane w międzynarodową wymianę handlową nadal jednak pozostają w lepszych nastrojach niż firmy z Niemiec, Francji czy Wielkiej Brytanii, w przypadku których wskaźnik ten ukształtował się odpowiednio na poziomie 101 (poprzednio 107), 94 (poprzednio 104) i 101 (poprzednio 104).
Polscy eksporterzy i importerzy pozostają optymistami - 55 proc. z nich uważa, że poziom ich obrotów handlowych wzrośnie w ciągu najbliższych 6 miesięcy, a 30 proc. - że pozostanie bez zmian. 11 proc. z nich oczekuje, że obroty nieznacznie spadną, a jedynie 2 proc. przewiduje, że skurczą się w znacznym stopniu.
Bankowa Grupa HSBC (do której należy HSBC Bank Polska) obsługuje klientów na całym świecie poprzez sieć 7,5 tys. biur w ponad 80 krajach Europy, regionu Azji i Pacyfiku, obu Ameryk, Bliskiego Wschodu i Afryki. Z aktywami o wartości 2 691 miliardów dolarów (na dzień 30 czerwca 2011), HSBC jest jedną z największych na świecie instytucji finansowych.
Źródło: ekonomia24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA