fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mieszkaniowe

Mieszkanie używane – ile kosztuje metr

Fotorzepa, Darek Golik DG Darek Golik
Poniżej 4 tys. zł spadły ceny ofertowe mkw. używanych lokali w Łodzi i Katowicach. W Warszawie na mkw. nie wystarczy 5 tys. zł
Ofertowe ceny mieszkań na rynku wtórnym we wrześniu br. w porównaniu z sierpniem spadły niemal we wszystkich miastach. W Warszawie sprzedający za mkw. lokalu w minionym miesiącu żądali średnio 8200 zł, podczas gdy w sierpniu mkw. mieszkania wystawiali z przeciętną ceną 8230 zł – podaje portal Szybko.pl.
We Wrocławiu średnie ceny mkw. spadły z 6360 do 6300 tys. zł, a w Krakowie z 7020 do 6970 tys. zł. W Poznaniu średnia cena ofertowa mkw. mieszkania wyniosła we wrześniu 5510 zł, podczas gdy w sierpniu było to 5570 tys. zł.

Te ceny już były

- Jedynym miastem, w którym we wrześniu średnia cena ofertowa pozostała bez zmian jest Gdańsk (5800 zł za mkw.) – podaje Marta Kosińska, analityk z Szybko.pl. Dodaje, że w dwóch miastach z pierwszej dziesiątki pod względem liczby ludności, średnia cena ofertowa mkw. spadła poniżej 4 tys. za metr. - W Łodzi jest to 3980, a w Katowicach 3860 zł za mkw. To poziom cen z początku 2007 roku. Również aktualna średnia w Krakowie jest warta uwagi – 6970 złotych za metr oznacza powrót do poziomu cen z kryzysowego 2009 roku lub też sięgając dalej wstecz z końcówki roku 2006 (listopad 2006 6935 złotych) – wylicza Marta Kosińska.
Z analiz Szybko.pl wynika, że kupno mieszkania w Warszawie w cenie do 5 tys. zł jest niemożliwe. - Nieco łatwiej jest w Krakowie i Wrocławiu, a w pozostałych miastach można wręcz mówić o możliwości wyboru. W Gdańsku takich ofert jest 17 proc., w Poznaniu 27,8 proc. – wylicza Marta Kosińska. - W Łodzi, Lublinie, Szczecinie, Toruniu, Olsztynie i Poznaniu najłatwiej o mieszkanie w cenie od 4 do 5 tysięcy za metr. W stolicy prawie 50 proc. mieszkań jest wystawianych do sprzedaży za 7 - 9 tys. zł za mkw. Również w Krakowie osoby dysponujące takim budżetem najszybciej znajdą coś dla siebie  - około 44 proc. ofert mieści się w tych cenach. Nietrudno tu również o mieszkania znacznie tańsze: 40 proc. podaży to mieszkania tańsze niż 5 tys. zł za metr – dodaje.

Coraz tańsza Łódź

Nie zmieniają się znacząco stawki transakcyjne. - W transakcjach na rynku wtórnym przeprowadzonych w trzech ostatnich miesiącach nie widać znaczących wahań cen. W pięciu na siedem analizowanych miast odnotowujemy jedynie niewielkie spadki w stosunku do poprzednio analizowanego okresu. Wynoszą od 11 zł za mkw. w Krakowie do 44 zł za mkw. w Łodzi – podaje Marcin Jańczuk z sieciowej agencji Metrohouse&Partnerzy. - Łódź jest jedyną z analizowanych lokalizacji, w której obserwujemy tak konsekwentny spadek od początku roku – podkreśla.
Dodaje, że w porównaniu do stycznia ceny w Łodzi spadły o 8 proc. - W ślad za spadkami cen obniżeniu uległa średnia cena nabywanego w tym mieście mieszkania. Na  lokal wystarczy tu przeciętnie 186 tys. zł – wylicza Jańczuk.
Od lipca do sierpnia niewielkie wzrosty cen transakcyjnych spółka  Metrohouse&Partnerzy odnotowała w Gdańsku i Gdyni. - Jednak należy przypuszczać, że jest to bardziej związane z koszykiem badanych transakcji, niż jakimikolwiek czynnikami rynkowymi mającymi wpływ na kształtowanie się cen – zastrzega Marcin Jańczuk.
Dodaje, że rozbieżności pomiędzy cenami ofertowymi a transakcyjnymi nadal największe są w Gdyni (12,8 proc.). - We Wrocławiu dysproporcja ta wynosi 9,5 proc. Ceny ofertowe są najczęściej akceptowane w Poznaniu, gdzie różnica w cenach oczekiwanych przez sprzedających a uzyskiwanych na rynku wynosi 2,4 proc. – wylicza Jańczuk.
Poza Łodzią i Krakowem we wszystkich analizowanych miastach średnia powierzchnia nabywanego mieszkania ma więcej niż 50 mkw. W Krakowie przeciętny metraż nabywanego mieszkania to 47,2 mkw., a w Łodzi – 48,5 mkw.
- Na tym tle znacząco wyróżnia się stolica, gdzie nabywcy decydują się na zakup coraz większych lokali. Według ostatnich analiz średnie sprzedawane mieszkanie miało powierzchnię 58 mkw. Jest to zasługa coraz częściej pojawiających się transakcji sprzedaży mieszkań o powierzchniach, które w ostatnich dwóch latach cieszyły się nikłym zainteresowaniem klientów (80 mkw. i więcej) - podaje Marcin Jańczuk.
Średnia cena sprzedawanych mieszkań w Warszawie wynosi 456 200 zł, podczas gdy w we Wrocławiu jest to 304 800 zł, a w Krakowie – 301 000 zł.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA