fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Zaniedbania agencji ratingowych

Bloomberg
Inspektorzy amerykańskiej komisji papierów wartościowych i giełd wykryli w każdej z 10 agencji ratingowych, które zbadali, "oczywiste błędy"
Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych (SEC) postanowiła zająć się agencjami w wyniku powszechnej krytyki, że ich system ocen zupełnie się nie sprawdził i stał się jedną z przyczyn kryzysu finansowego.
SEC stwierdziła w swoim pierwszym dorocznym raporcie , że procedury agencji - w tym Standard & Poor's oraz Moody's – powinny zostać poprawione.  SEC zwróciła się do tych agencji z prośbą o uwzględnienie jej uwag i opracowanie planów naprawczych. Instytucje mają na to 30 dni.
Komisja wytknęła agencjom błędy w metodologii, terminowości oraz porażkę w wykrywaniu konfliktów interesu.
Inspektorzy SEC nie podali o które konkretnie agencje chodzi, ale stwierdzili, że dwie z „wielkiej trójki" nie mają opracowanej strategii postępowania w sytuacji, gdy dochodzi do konfliktu interesów, kiedy to oceniają finansowe produkty wydane przez banki, w których same mają duże udziały.
Ponadto SEC stwierdziła, że jedna agencja z „wielkiej trójki" nieprawidłowo stosuje metodologię ratingową.
Wspomniana agencja zbyt wolno wprowadza poprawki do błędów metodologicznych, i prawdopodobnie konflikt interesów był przyczyną powstania tych błędów.
Norm Champ zastępca dyrektora Biura Zgodności, Inspekcji i Kontroli SEC, stwierdził, że komisja spodziewa się, że agencje ustosunkują się do uwag SEC oraz że szybko i skutecznie wprowadzą zmiany, ponieważ komisja będzie monitorowała pracę tych agencji.
Ustawa Dodd-Frank Wall Street Reform and Consumer Protection Act z lipca 2010 roku zwiększyła uprawnienia SEC jeżeli chodzi o kontrolę agencji ratingowych.
W corocznym raporcie SEC opisano działalność również AM Best, DBRS, Egan-Jones, Japan Credit, Kroll Bond, Morningstar oraz Rating and Investment Information.
W sierpniu 2011 S&P obniżył rating Stanom Zjednoczonym z AAA do AA+, tłumacząc, że decyzję podjęto z powodu opieszałych działań rządu amerykańskiego przy zmniejszaniu zadłużenia kraju.
Źródło: BBC
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA