fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Surowce i Chemia

Inwestorzy zainteresowani kopalniami węgla brunatnego

Bloomberg
Kilka memorandów informacyjnych w sprawie łącznego kupna Kopalni Węgla Brunatnego Adamów w Turku oraz Kopalni Węgla Brunatnego Konin w Kleczewie odebrali dotychczas inwestorzy – informuje resort skarbu
14 października mija termin składania ofert wstępnych na zakup obu spółek, memoranda można pobierać do 12 października, a do 31 października chętni zostana poinformowani o dalszych decyzjach rministerstwa.
– Resort udostępnił kilka memorandów w sprawie łącznego kupna kopalń. Ponieważ poprzednie procesy prywatyzacyjne tych dwóch spółek skończyły się niepowodzeniem, daliśmy więcej czasu inwestorom na składanie ofert - powiedział dziś wiceminister skarbu Adam Leszkiewicz. Dodał, że widać zainteresowanie prywatyzacją kopalń - zarówno ze strony krajowych i zagranicznych inwestorów branżowych, jak i finansowych, w tym funduszy inwestycyjnych.
W połowie lipca resort zaprosił inwestorów do negocjacji w sprawie łącznego kupna kopalni w Turku i Kleczewie. Resort wystawił na sprzedaż akcje obu spółek, stanowiące po 85 proc. ich kapitału zakładowego. Uprawnionym pracownikom przysługuje prawo do 15 proc. walorów kopalń.
Negocjacje mają dotyczyć głównie łącznej ceny za kupowane pakiety akcji spółek. Brane pod uwagę mają być również inne zobowiązania, w tym proponowany przez inwestora program rozwoju kopalni.
Doradcą resortu skarbu przy prywatyzacji obu kopalni jest spółka KPMG Advisory.
Kopalnie węgla brunatnego Konin i Adamów to dwie z pięciu kopalń węgla brunatnego w Polsce (obok Bełchatowa i Turowa z grupy PGE oraz maleńkiej, prywatnej Sieniawy). Obie kopalnie są głównym dostawcą węgla brunatnego do Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin (PAK). Kopalnie i PAK są od siebie naturalni uzależnione, dlatego niegdyś rozważano współną sprzedaż i elektorni, i kopalń, ale ze względu na skomplikowaną strukturę właścicielską (w PAK udziałowcem jest także Elektrim) reosrt skarbu zmienił plany. Kopalnia Adamów wydobywa rocznie ponad 4 mln ton węgla, Konin ponad 10 mln ton. Obie kopalnie mają w sumie ok. 25 proc. udział w polskim rynku węgla brunatnego, z którego w naszym kraju produkuje sie ok. 30 proc. energii elektrycznej.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA