fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kultura

Brave Festival 2011 - maski

Wirtuoz gry na korze Ballake Sissoko i wiolonczelista Vincent Segal są gośćmi festiwalu
materiały prasowe
Karnawałowe zjawy z Sardynii, sława teatru z Indonezji, muzycy koreańscy i belgijska grupa koncertująca w całkowitych ciemnościach będą od soboty gośćmi festiwalu Brave we Wrocławiu
Siódmą edycję jedynej w Europie imprezy, której gwiazdami są twórcy zagrożonych kultur, otworzy pochodzący z Indonezji I Made Djimat, mistrz sztuki Topeng Pajegan, łączącej teatr i taniec z opowieścią. Pokaże tradycyjny wielowątkowy monodram, wcielając się w dziesięć różnych postaci. Zobacz galerię zdjęć
I Made Djimat wykorzystuje maski – są one motywem przewodnim siódmej edycji Brave. Zaproszeni artyści zasłaniają lub malują twarze, by stworzyć misterium.
Sardyński rytuał Mamuthones e Issohadores, powstały jeszcze przed narodzinami Chrystusa, jest do dziś pielęgnowany w jednym włoskim miasteczku. W czasie karnawału postawni mężczyźni – Mamuthones – zakładają kamizelki z owczej skóry, a na twarze czarne drewniane maski. Dźwigają na plecach po 30 ciężkich metalowych dzwonków.
Drugą grupę stanowią Issohadores, ubrani na czerwono i wyposażeni w lassa. Ta uroczysta i groźnie wyglądająca procesja przemierza miasto w czasie karnawału. Głośne dzwonienie towarzyszy też tańczącym Hindusom z plemienia Saharyia, mieszkającym w ubogim, pustynnym Radżastanie. Występują z pękami dzwonków przymocowanych w pasie, ciała i twarze ozdobnie malują. W rytualnym tańcu swang wcielają się w bohaterów codzienności – innych ludzi i zwierzęta, a także postaci mityczne: bóstwa, herosy, demony. W ich tańcu spotykają się świat rzeczywisty i duchowy.
Koreańczycy z muzycznej grupy Be-Being przywożą do Wrocławia tradycję już przetworzoną, multimedialny projekt, który ukazuje różne sposoby wykorzystania maski w ich kulturze. Będą goście z Iranu i Burkina Faso oraz Belgowie z Blind Note, którzy koncertują wyłącznie w ciemności. Ich występy są okazją, by doświadczyć muzyki tak jak niewidomi.
Tydzień spektakli i rytuałów zamknie występ Brave Kids. To tańczące dzieci m.in. z Czeczenii, Ugandy, Rwandy i Palestyny wykluczone ze swych kultur z powodu konfliktów i biedy. Ich wspólny występ, podobnie jak wszystkie wydarzenia festiwalu, będzie próbą przywrócenia godności ludziom, którzy bronią swojej tradycji i tożsamości.
Paulina Wilk
 
 
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA