fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Radcowie

Kancelarie prawne nie boją się braku zleceń

www.sxc.hu
Według prawników sytuacja gospodarcza jest lepsza. Oczekują, że popyt na ich usługi się zwiększy. Nie przewidują jednak podwyżek cen
Szefowie kancelarii prawniczych, i tych największych, i tych działających lokalnie, są umiarkowanie zadowoleni z sytuacji ekonomicznej  zarówno w kraju, jak i własnych firm. Nie spodziewają się szybkiego wzrostu gospodarczego, ale liczą na stabilizację.
Te nastroje pokazuje ostatni sondaż WK Index przeprowadzony przez Ipsos Polska na zlecenie wydawnictwa Wolters Kluwer wśród menedżerów firm prawniczych.
W porównaniu z poprzednim badaniem z wiosny 2010 r. ankietowani dostrzegli ogólną poprawę koniunktury gospodarczej oraz sytuacji przedsiębiorców – swoich klientów. Bossowie największych kancelarii widzą ją wyraźniej niż szefowie lokalnych.
Także stan branży prawniczej napawa szefów kancelarii ostrożnym optymizmem. W najbliższych miesiącach większość spodziewa się wyższego popytu na usługi. Patrzą jednak realnie i nie oczekują, że uda się podnieść ich ceny.
 
Pod względem ilości pracy pierwsze półrocze wydaje się dobre. Zapotrzebowanie na usługi prawnicze nadal rośnie – potwierdza Maciej Jamka z kancelarii K & L Gates. Dodaje, że klienci poszukują coraz bardziej wyspecjalizowanych i "szytych na miarę" porad.
Prawnicy odnotowali, że przybyło im zleceń dotyczących fuzji i przejęć oraz na obsługę obrotu nieruchomościami. To zwykle oznaki ożywienia w gospodarce. – Widoczny jest wzrost wartości polskich transakcji i ich znaczenia na międzynarodowych rynkach – ocenia Krzysztof Wiater z kancelarii DLA Piper.
W rezultacie żadna z kancelarii uczestniczących w sondażu nie planuje w najbliższej przyszłości zwolnień, choć nieco mniej niż poprzednio deklaruje zatrudnianie nowych ludzi. Najbardziej poszukiwani są doświadczeni prawnicy, niekoniecznie adwokaci.
– Kancelarie raczej zatrudniają, niż zwalniają, a jak zwalniają, to po to, żeby zatrudnić – komentuje Maciej Gawroński z Bird & Bird.
Tymczasem zdaniem Mateusza Rodzynkiewicza z kancelarii Oleś & Rodzynkiewicz konieczność utrzymywania dyscypliny kosztowej nie pozwala znacząco rozbudowywać zespołu. – Perspektywę na koniec roku określiłbym jako stabilną – przewiduje.
Przeczytaj także artykuł:
Zobacz więcej w serwisie:
 
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA