fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Telewizja

Amfiteatr wśród skał

__Archiwum__, Sławomir Mielnik
Jan Bończa-Szabłowski
Jest tak wielki, że nawet, gdy spędzisz w nim całe życie, nie odkryjesz go do końca – mówi o Wielkim Kanionie jeden z geologów.
Najczęściej odwiedzany w Stanach Zjednoczonych cud natury, dobrze widziany z kosmosu kryje wiele niespodzianek. Około 60 mln lat temu, na skutek ruchów skorupy ziemskiej został wypiętrzony z płaskowyżu znajdującego się w północno-zachodniej części Arizony. To miejsce było niegdyś dnem prastarego oceanu.
Naukowcy oraz filmowcy National Geographic, chcąc poznać tajemnicę Wielkiego Kanionu, zorganizowali wyprawę kajakową. W ciągu dwóch tygodni geolodzy szukają śladów, które pomogą im w określeniu wieku formacji, próbują też wyjaśnić, dlaczego w pewnym miejscu rzeka nagle zmieniła swój kierunek. W tym samym czasie archeolodzy ustalają, kiedy w okolicach Wielkiego Kanionu pojawili się ludzie i skąd przybyli. Z kolei botanicy biorący udział w ekspedycji chcą zbadać skutki, jakie w tym regionie wywołało globalne ocieplenie. Pomoże im w tym analiza roślinności.
Uczestnicy wyprawy przyznają, że niektóre odkrycia zapierają dech w piersiach. Jednym z nich jest stworzony siłami natury zaułek przypominający starożytny amfiteatr. Z powodu doskonałej akustyki mógłby być świetnym miejscem na koncerty.
 
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA