fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekonomia

ibm ma 100 lat

fot. enterprise
Archiwum
Koncern wczoraj obchodził setną rocznicę powstania. Ale jego historia jest znacznie dłuższa. Sięga XIX wieku
Początki firmy, zwanej Big Blue, od obowiązkowego mundurka, który przez lata musieli nosić pracownicy – granatowego garnituru, białej koszuli i ciemnego krawata – sięgają 1896 r. Wtedy to w USA Herman Hollerith założył Tabulating Machine Company, które wykorzystywało perforowane karty z danymi (w tekturowych kartach w odpowiednich miejscach wycinane były dziurki). Hollerith wymyślił i opatentował karty w 1887 r. Pierwszym poważnym projektem, w którym masowo je wykorzystano, był spis powszechny, który Ameryka przeprowadziła w 1890 r.
W 1911 r. Hollerith sprzedał firmę Charlesowi Flintowi. Ten przyłączył ją do swoich spółek Time Recording Company i Scale Corporation. Nowa firma, założona w Endicott w stanie Nowy Jork, przyjęła nazwę Computing Tabulating Recording Corporation (CTR), a datę jej zarejestrowania – 16 czerwca 1911 r. – IBM uznaje za swój początek.
W 1914 r. stery przejął Thomas J. Watson (senior). Pod jego rządami rozwój przyspieszył. Nie przeszkodził w tym wybuch I wojny światowej. Już w listopadzie 1915 r. firma weszła na giełdę nowojorską. W 1917 r. otworzyła pierwszy zagraniczny oddział w Kanadzie, a zaraz potem w Brazylii.
Rok później koncern zatrudnia już 3 tys. pracowników. W 1924 r. decyduje się na zmianę nazwy na International Business Machines (IBM). Nowa ma lepiej oddawać to, czym zajmuje się firma.
Paliwem wzrostu stało się wprowadzenie w 1928 r. nowego standardu kart perforowanych. Można było na nich zakodować aż 80 bajtów informacji. Liczba olbrzymia jak na ówczesne czasy dziś wydaje się śmiesznie mała (dziś pojemność liczy się już raczej w gigabajtach: w informatyce 1 GB to 2 do potęgi 30 bajtów).
Nowy standard pozwala na stworzenie pierwszych maszyn liczących. Szybko zyskały powodzenie u klientów na całym świecie, w tym w Polsce, na którym to rynku IBM pojawił się w 1928 r. Dlatego koncern postawił wszystko na jedną kartę, rezygnując z produkcji innych urządzeń mechanicznych, jak wagi, krajalnice czy czasomierze.
Decyzja okazała się trafna.

Rysa na wizerunku

Głęboką rysą na wizerunku IBM była współpraca koncernu z nazistowskimi Niemcami. Technologie IBM pozwoliły im m.in. na ścisłe ewidencjonowanie obywateli pochodzenia żydowskiego. Urządzenia oparte na kartach perforowanych były też masowo używane w obozach koncentracyjnych.
Thomas Watson, prezes IBM, otrzymał nawet od Adolfa Hitlera w 1937 r. wysokie odznaczenie państwowe – Krzyż Zasługi Orła Niemieckiego. Zwrócił go w 1940 r. w proteście przeciwko polityce Niemiec.
Równocześnie jednak firma bardzo dbała o sprawy socjalne i równouprawnienie. Już w 1914 r. zatrudniła pierwszą osobę niepełnosprawną. W 1936 r. zafundowała pracownikom ubezpieczenia socjalne. W 1941 r. zatrudniła pierwszego czarnoskórego pracownika. W 1943 r. wiceprezesem została kobieta. Od 1946 r. za sprzedaż koncernu odpowiadał ciemnoskóry T.J. Lester.
Firma działała już wtedy w przeszło 70 krajach. W 1953 r. IBM wdrożył politykę zatrudniania nowych pracowników, opierając się na wiedzy i umiejętnościach, a nie kolorze skóry.

Produkty masowe

Technologie IBM znajdują masowe zastosowanie w wojsku (korzysta z nich m.in. lotnictwo USA), ale też w cywilu. W 1952 r. aparatura IBM umożliwia pierwszą operację na otwartym sercu. W 1953 r. firma buduje pierwsze urządzenie tłumaczące z języka rosyjskiego na angielski.
IBM nieustannie łoży ogromne pieniądze na badania i rozwój. Do dzisiaj pozostaje zresztą niekwestionowanym światowym liderem, jeśli chodzi o liczbę patentów. Kilku jego pracowników dostało Nagrody Nobla.
W 1959 r. na rynek trafia IBM 1401 – pierwszy komputer, który sprzedał się w ponad 10 tys. egzemplarzy. W 1960 r. IBM opracowuje pierwszy na świecie układ pamięci, który znajduje zastosowanie w komputerach. Rok później wypuszcza SABRE – pierwszy na świecie elektroniczny system rezerwacji biletów lotniczych. Jest używany do dziś.
Druga połowa lat 60. i lata 70. to prawdziwy wysyp nowinek technologicznych. Powstaje kość RAM, która pozwala na zapisywanie i przechowywanie gigantycznej ilości danych w mikroskopijnych rozmiarach. W 1969 r. IBM wymyśla pasek magnetyczny, nadal stosowany w kartach płatniczych. Dwa lata później powstaje dyskietka, a w 1979 r. kod kreskowy.
Maszyny liczące stają się coraz mniejsze. W 1975 r. IBM produkuje pierwszy „przenośny" komputer osobisty. Ważył 23 kg. Sześć lat później na rynek trafia pierwszy komputer IBM przeznaczony do użytku domowego (IBM 5150).
Nie był nowością. Pierwsze takie urządzenie stworzył Apple. Jednak to produkt IBM w ciągu trzech kolejnych lat kupiło ponad 2 mln klientów. Nie był tani. Kosztował ponad 1,5 tys. dol.
W 1992 r. IBM wypuszcza na rynek pierwszy notebook (Thinkpad), który na długie lata wyznaczył standardy dla tej klasy sprzętu. W 1997 r. superkomputer Deep Blue, zbudowany przez IBM, pokonuje w pojedynku szachowym (przy drugim podejściu) Garry'ego Kasparowa, arcymistrza w tej dyscyplinie sportu.

Zmiana profilu

Mimo niekwestionowanych sukcesów w produkcji coraz lepszych komputerów IBM poszerza działalność o usługi IT. Dziś tego typu biznes zapewnia mu połowę przychodów. Już w 1996 r. powstaje IBM Global Services. W 2002 r. koncern przejmuje PwC Consulting i tworzy Global Business Services. Trzy lata później IBM wycofuje się z produkcji komputerów osobistych i sprzedaje ten pion za 600 mln dol. chińskiemu Lenovo.
Dziś IBM to, według rankingu Forbesa, 31. największa firma na świecie. Zatrudnia przeszło 425 tys. pracowników w ponad 200 krajach. W 2010 r. miała prawie 100 mld dol. przychodów i zarobiła netto 14,8 mld dol. Aktywa firmy sięgają 113 mld dol., a kapitalizacja prawie 200 mld dol.
W Polsce IBM działa ponownie od 1991 r. Firma nie ujawnia danych finansowych polskiego oddziału ani liczby osób, które on zatrudnia. Oprócz centrali w Warszawie i filii w większych miastach Polski IBM prowadzi też w Krakowie ośrodek świadczący usługi outsourcingu procesów biznesowych – Business Transformation Outsourcing (BTO). Jesienią otworzył też we Wrocławiu Centrum Dostarczania Usług IT.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA