fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Cyberatak: strategiczne informacje wyciekły z MFW

Bloomberg
Kluczowe informacje dotyczące operacji Międzynarodowego Funduszu Walutowego znalazły się w rękach hakerów. Na razie nie są znane rozmiary szkód - informuje fundusz
Przedstawiciele Międzynarodowego Funduszu Walutowego przyznali, że dane z ich organizacji znalazły się w niepowołanych rękach. To efekt ataku hakerów, którzy  pół roku temu wdarli się do systemu MFW. Wiadomo, że uzyskali dostęp do informacji, jakie mogą spowodować znaczne zamieszanie na rynkach. Wręcz ich załamanie.
O ataku przedstawiciele MFW poinformowali w sobotę wieczorem, ale nie pojawiło się żadne oficjalne oświadczenie. Całą łączność z funduszem natychmiast zerwał Bank Światowy. — Wznowimy ją, kiedy będą znane rozmiary nadużycia w MFW - informował rzecznik Banku Światowego.
Rozmiary szkód na razie  jeszcze nie zostały  oszacowane, wiadomo jednak, że są bardzo poważne.
Nie  jest jasne  również jakie informacje ukradli cyberzłodzieje - ujawnił MFW, który z drugiej strony zapewnia, że instytucja funkcjonuje normalnie.  Atak hakerów, jak ujawnił fundusz trwał kilka miesięcy. Informacje, jakie mogły znaleźć się w niepowołanych rękach mogą dotyczyć  finansowania MFW, planów sprzedaży rezerw złota, tajnych ocen sytuacji finansowej poszczególnych krajów, kluczowych decyzji personalnych, jak i prywatnej korespondencji pracowników funduszu, w tym jego kierownictwa. Fundusz  jest zaangażowany w akcje pomocowe dla  Grecji, Irlandii i Portugalii, dysponuje  także  danymi  dotyczącymi krajów, jakie mogą w   niedługiej  przyszłości pojawić się w kolejce po pomoc finansową. Wśród informacji jest teść korespondencji z przywódcami 190 krajów członkowskich. Jeden z przedstawicieli MFW powiedział nieoficjalnie,że  ujawnienie szczegółów takiej korespondencji w niejednym kraju mogłaby okazać się „politycznym dynamitem".
Jak  podali szefowie  działu zabezpieczenia danych  MFW hakerzy zainstalowali  w sieci system umożliwiający stalą obserwację wszystkich informacji pojawiających nawet na  serwerach z całkowicie utajnionymi danymi. Cała akcja  przedostania się do sieci MFW trwała kilka miesięcy i zakończyła się powodzeniem  jeszcze  przed aresztowaniem byłego dyrektora generalnego funduszu,Dominique Strauss Kahna. — Mamy pełną świadomość szkód, jakie mogły zostać wyrządzone - mówi rzecznik funduszu, David Hawley.
To pierwsza oficjalna informacja z MFW.Wcześniej wiedzieli o tym jedynie pracownicy,którzy otrzymali od swoich zwierzchników e-mail w tej sprawie. Z wewnętrznej informacji wiadomo,że doszło do transferu tajnych danych, a osoby niepowołane miały dostęp do  zastrzeżonych dokumentów. Jednakże nie ma obaw co do tego,że jakaś niepowołana osoba chciała w ten sposób dopuścić się nadużyć finansowych - zapewniał w niedzielę fundusz.
Tom Kellerman, który wcześniej  pracował nad systemami zabezpieczenia informatycznego w MFW powiedział,że  doszło do stworzenia   specjalnego hasła, które dawało dostęp do wszystkich serwerów i pozwoliło otworzyć każdy dokument. Ta technika nazywana jest „spear phishing".
Z kolei Bloomberg dotarł    do informacji,że hakerzy  najprawdopodobniej pracowali na zlecenia któregoś z rządów.  Fundusz, którego członkami są praktycznie wszystkie kraje na świecie powstrzymał się od komentarza dotyczącego źródła włamania. Natomiast zachowujący anonimowość informator agencji ujawnił,że  włamanie zostało wykryte przez przypadek i  gdyby nie zbieg okoliczności, byłoby ono niemożliwe do wykrycia.
Hakerski atak na  dane MFW jest kolejnym włamaniem do sieci instytucji o strategicznym znaczeniu. Wcześniej podobne kłopoty miał Lockheed Martin, Google, Citigroup i Sony Palystation.  Zdaniem Leona Panetty, dyrektora generalnego Centralnej Agencji Wywiadowczej CIA  w każdej chwili  może dojść do cyberataku w skali światowej, który  będzie w stanie unieruchomić instytucje finansowe, systemy bezpieczeństwa i administrację państwową.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA