fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ubezpieczenia

Jedna piąta Polaków jest bierna wobec pijanych kierowców

W Polsce zanotowano największy odsetek respondentów, którzy deklarują że nie są w stanie w żaden sposób kontrolować czyhających na nich zagrożeń
Mogą one dotyczyć zarówno sfery finansowej, jak i ochrony zdrowia czy skutków przestępczości. To wynik badania, jakie przeprowadziła ubezpieczeniowa grupa RSA.
Badanie dotyczyło poczucia ryzyka i zagrożeń życiowych, związanych z następującymi typami zagrożeń: przestępczość, zdrowie osobiste, finanse osobiste, zmiany środowiskowe i klimatyczne, czynniki instytucjonalne, takie jak np. korupcja czy kryzys finansów państwa.
W kategorii przestępczości wyniki pokazują, że aż jedna piąta Polaków akceptuje życie ze świadomością zagrożeń wynikających z prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu przez siebie i innych. Jednocześnie prawie połowa polskich rodziców w wieku 35-44 lata obawia się, że ich dzieci mogą mieć styczność i używać narkotyków, a 32 proc. wszystkich rodziców, uważa, że ich pociechy piją alkohol. Jest to najwyższy odsetek spośród wszystkich badanych krajów.
- Z badania wynika także, że ponad jedna trzecia respondentów z Polski w wieku 35-44 obawia się utraty pracy, większe obawy wyrażają tylko Chińczycy - zauważa Roger Hodgkiss, wiceprezes Link4. Znacznie mniej osób boi się przymusowego bezrobocia w młodszej części społeczeństwa: wśród osób w wieku 25-34 obawy takie ma tylko 18 proc. respondentów.
W kategorii zmian środowiskowych i klimatycznych zaledwie 5 proc. Polaków obawia się, że zniszczenie środowiska naturalnego może mieć wpływ na zdrowie ich dzieci. - Świadomość zagrożeń związanych ze zmianami w środowisku naturalnym jest w Polsce najniższa w porównaniu w innymi przebadanymi krajami - zauważa Roger Hodgkiss . Co znamiennie, ponad jedna trzecia respondentów uważa, że nic w związku z czynnikami klimatycznymi nie może być zrobione. Nie mniej niepokojące są wyniki w kategorii czynników instytucjonalnych. 55 proc. z nas ma świadomość, że nie może nic zrobić by zmniejszyć korupcję, a odsetek ten rośnie do 82 proc. wśród osób, które jeszcze nie założyły rodziny.
Jednocześnie spośród wszystkich przebadanych krajów, w Polsce zanotowano największy, i przy tym znacząco większy niż drugiego w kolejności kraju jakim są Chiny, odsetek respondentów, którzy deklarują, że zamierzają nadal żyć ze świadomością istniejących ryzyk i zagrożeń, nic w tej sprawie nie robiąc. - Może być to pokutujące jeszcze z czasów poprzedniego systemu przeświadczenie, że i tak nic się nie da zrobić, połączone z typowo polskim "jakoś to będzie". Dla przykładu za granicą znacznie częściej myśli się o ubezpieczeniu mieszkania, assistance, zdrowia czy na życie - mówi Agata Wiśniewska-Zaleska z Link4.
Badanie przeprowadzono w Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Szwecji, Polsce, Argentynie, w Chinach i Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA