fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo drogowe

Od dziś nowe mandaty

Fotorzepa, Raf Rafał Guz
Za niebezpieczną jazdę w parze rowerzyści mogą od dziś dostać 200 zł mandatu
21 maja wszedł w życie zmieniony kodeks drogowy. Wraz z nim wczoraj pojawiły się też poprawki do taryfikatora mandatów. Ukazały się one w Dziennika Ustaw nr 105 i od razu weszły w życie.
Nowe przepisy są dużo przyjaźniejsze dla rowerzystów. Na drogach pojawią się pasy ruchu przeznaczone dla rowerów i śluzy rowerowe. Kiedy kierowca zatrzyma się w śluzie lub na drodze dla rowerów czy pasie ruchu dla nich, zapłaci 100 zł mandatu.
Od kilku dni rowerzysta przed skrzyżowaniem może wyprzedzać wolno jadące pojazdy z prawej strony. Kierowca samochodu, który będzie go wyprzedzał niebezpiecznie, np. nie zachowa odstępu, zapłaci 300 zł mandatu. Jeszcze drożej – bo na 350 zł – wyceniono nieustąpienie przez kierującego pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, pierwszeństwa rowerzyście jadącemu na wprost po  jezdni.
Cykliści zyskali też prawo do podróżowania obok siebie, jeśli  nie utrudnia to ruchu innym pojazdom. Jeśli jednak jazda w parze będzie przeszkadzać na drodze lub stwarzać zagrożenie dla innych, zapłacą 200 zł  mandatu.
W taryfikatorze pojawiło się jeszcze jedno nowe wykroczenie – jazda na motorowerze lub motocyklu bez kasku. Jeśli pasażer nie będzie  miał kasku, będzie go to kosztować 100 zł.
I kolejne kary z taryfikatora: za naruszenie przez cyklistę przepisów o korzystaniu z chodnika (od 21 maja mogą nimi jeździć w trakcie burzy czy ulewy), za wjeżdżanie między jadące w kolumnie rowery lub wózki rowerowe – 200 zł, a za złamanie zakazu wjazdu przez najcięższe auta – 350 zł.
Podstawa prawna:
Więcej w serwisie:
Zobacz cały poradnik:
 
 
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA