fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

VAT

Jak rozliczyć VAT od obrotu złomem

- Czy zużyte urządzenia elektryczne i elektroniczne (np. komputery, drobne agd, lodówki, pralki) oraz ich elementy traktować jako złom? Czy w razie sprzedaży tych towarów VAT powinien rozliczać nabywca?
Odpowiada Paweł Fałkowski, doradca podatkowy, starszy menedżer w KPMG:
Ustawa o VAT nie zawiera definicji złomu. Sprawia to podatnikom wiele problemów. Co prawda minister finansów wydał interpretację ogólną w tej sprawie, ale i ona niewiele pomoże w opisanej w pytaniu sytuacji. Wynika z niej bowiem przede wszystkim, że za złom należy uznać zużyte akumulatory. Poza tym minister wyjaśnia, że procedura odwrotnego obciążenia VAT dotyczy złomu metali, w tym złomu stalowego (wsadowy i niewsadowy), żeliwnego i metali nieżelaznych oraz złomu metali szlachetnych.
Wydaje się, że zużyte urządzenia elektryczne i elektroniczne oraz ich elementy należy traktować jako złom. O ich cenie decyduje bowiem rodzaj materiału, z którego zostały wykonane, i ich waga.
- Często zdarza się, że osoby prywatne bądź firmy w ramach oszczędności kupują u nas np. słupki ogrodzeniowe, drut zbrojeniowy lub konstrukcje halowe, które ktoś wcześniej sprzedał w skupie jako złom. Jak udokumentować taką sprzedaż?
Jeśli nabywcą jest osoba fizyczna, to należy wystawić zwykłą fakturę (ewentualnie paragon z kasy fiskalnej). Jeżeli natomiast takie towary kupuje inna firma, to ona rozliczy VAT należny na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 7 ustawy o VAT. Przedmiotem takiej transakcji jest bowiem złom. Nie ma znaczenia, że nabywca chce go wykorzystać np. do celów budowlanych.
- Czy faktury wystawiane przez nas za sprzedaż złomu (bez VAT) ujmujemy w rejestrze sprzedaży VAT, czy też księgujemy je tylko w książce przychodów i rozchodów jako przychód ze sprzedaży?
Trzeba je ująć również w ewidencji sprzedaży. W miejscu stawki należy wpisać, że transakcja nie podlega VAT.
- Czy w deklaracji VAT-7 ujmujemy kwotę z faktur na sprzedaż złomu rozliczaną przez nabywcę na zasadach określonych w art. 17 ust. 1 pkt 7 ustawy o VAT?
Tak. Sprzedawca wykazuje kwoty takich transakcji w poz. 41. Natomiast nabywca ujmuje podstawę opodatkowania w poz. 41 i jednocześnie w poz. 42 wpisuje VAT należny (tej ostatniej pozycji sprzedawca w ogóle nie wypełnia).
- Czy do faktury zakupu złomu wystawiam fakturę wewnętrzną z wykazanym VAT naliczonym i należnym?
Tak. Jest ona podstawą do ujęcia transakcji w rejestrze zakupów i sprzedaży.
Zobacz:
Czytaj też:
Zobacz więcej:
 
 
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA