fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekonomia

Parlament bada nowy cel redukcji CO2

Bloomberg
Parlament Europejski może złagodzić radykalne podejście Brukseli do redukcji emisji dwutlenku węgla
Europosłowie pracują nad raportem o skutkach większej redukcji emisji CO2. Teraz celem Unii Europejskiej jest zmniejszenie emisji o 20 proc. do 2020 roku, ale Bruksela planuje podnieść cel redukcji do 30 proc.
W przygotowywanych dokumentach europosłowie podkreślają znaczenie oszczędzania energii, ale także wskazują na konieczność przeprowadzenia analiz dotyczących przenoszenia produkcji poza Unię Europejską. W końcowym raporcie Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii znalazło się stwierdzenie o redukcji wewnętrznych emisji UE o 25 proc.
Takie rozwiązanie popierają między innymi ministrowie środowiska z siedmiu państw Unii Europejskiej: Niemiec, Wielkiej Brytanii, Danii, Szwecji, Grecji i państw Półwyspu Iberyjskiego. Polska jest natomiast zdecydowanie przeciwna zwiększaniu obecnych zobowiązań.
Posłowie chcą, żeby Bruksela przeznaczyła dodatkowe fundusze na wsparcie inwestycji ekologicznych w biedniejszych regionach. Wskazują ponadto, że prognozy Komisji dotyczące wpływu redukcji emisji CO2 o 30 proc. na ceny uprawnień do emisji tego gazu znacznie się różnią. Dlatego europosłowie chcą, by Komisja przygotowała nowe prognozy odnoszące się do zagrożenia przenoszeniem produkcji przemysłowej poza unijny rynek.
30-proc. redukcji CO2 do 2020 r. chce Komisja Europejska
Głosowanie nad raportem odbędzie się na posiedzeniu plenarnym Parlamentu Europejskiego za miesiąc. Posłuży jako opinia dla unijnych ministrów środowiska. Decyzja Komisji Europejskiej w sprawie podniesienia zobowiązań redukcji emisji CO2 powinna zapaść przed światową konferencją klimatyczną COP17, która ma się odbyć w grudniu w Afryce Południowej.
 
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA