fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Budżet i Podatki

Międzynarodowe Targi Poznańskie na sprzedaż

Materiały Organizatora
Mimo sprzeciwu władz Poznania za miesiąc, dwa ma ruszyć sprzedaż Międzynarodowych Targów Poznańskich – ustaliła „Rz"
– Publikację ogłoszenia o zaproszeniu inwestorów do udziału w negocjacjach planujemy w pierwszej połowie II kwartału – mówi „Rz" Piotr Koszewski, naczelnik wydziału prasowego Ministerstwa Skarbu Państwa.
Międzynarodowe Targi Poznańskie to lider rynku w Polsce i wicelider w Europie Środkowo-Wschodniej. Według danych na koniec 2009 r. MTP mają majątek wart ok. 520 mln zł. Przychody w tym czasie wyniosły nieco ponad 103 mln zł, a wynik netto 6,7 mln zł.
780 tys. osób odwiedziło Międzynarodowe Targi Poznańskie w 2009 roku
Skarb Państwa ma 60 proc. udziałów w spółce. Szacunkowo mógłby z ich sprzedaży uzyskać ok. 300 mln zł, ale resort nie ujawnia swoich oczekiwań, by nie osłabić swej pozycji w negocjacjach.
Planom ministerstwa sprzeciwia się drugi udziałowiec spółki – miasto Poznań (ma 40 proc.). – Uważamy, że prywatyzacja targów byłaby błędem. Powinny one pozostać w rękach publicznych – mówi „Rz" Ryszard Grobelny, prezydent Poznania.
Obawia się m.in., że targi kupi np. inwestor finansowy, który będzie nastawiony tylko na maksymalizowanie zysków. Obecnie zaś MTP część imprez organizują, by wspomóc rozwój gospodarczy regionu i kraju.
Według nieoficjalnych informacji do kupna udziałów w MTP chętne są fundusze inwestycyjne oraz inne spółki targowe.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA