fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

Wyżywienie pracownika w podróży kosztem uzyskania przychodu

- Czy koszty wyżywienia pracowników podczas podróży służbowych są w całości kosztami uzyskania przychodów pracodawcy?
Zgodnie z ustawą o CIT warunkiem zakwalifikowania kosztu jako podatkowy jest jego związek z osiąganym przychodem lub cel zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, przy czym kosztów uzyskania przychodów nie stanowią te wymienione w art. 16 ust. 1 ustawy.
Obowiązki wykonywane podczas podróży służbowej muszą z założenia wiązać  się z działalnością danej firmy. Pracownik będący w podróży służbowej wykonuje bowiem określone zadanie na polecenie pracodawcy. Zatem podróż służbowa pracownika jest związana z osiąganiem przez spółkę przychodów. Tym samym koszty ponoszone w czasie tych podróży spełniają warunek postawiony przez ustawodawcę w art. 15, a jednocześnie nie zostały wymienione w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT.
Pracodawca ma więc prawo do zaliczenia całości kosztów wyżywienia poniesionych w czasie podróży służbowych swoich pracowników do kosztów uzyskania przychodów. Limit wydatków na pokrycie kosztów konsumpcji własnej oraz zasady ich rozliczania powinny być jasno określone w regulaminie spółki.
To samo dotyczy przedsiębiorców będących podatnikami PIT.
Lidia Niewiadomska doradca podatkowy, starsza konsultantka w zespole Tax Management & Accounting Services w biurze PwC w Warszawie
Izabela Pawłowicz konsultantka w tym zespole
Zobacz więcej:
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA