fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Podniebne Drzewo odporne na Richtera

Bloomberg
Tokyo Sky Tree, druga na świecie struktura wzniesiona przez człowieka osiągnęła w piątek planowaną wysokość wysokość 634 metrów i wytrzymała trzęsienie ziemi tydzień wcześniej
Praca przy budowie najwyższej na świecie wieży telewizyjnej trwała także, gdy niedaleko ziemia zatrzęsła się o niemal 9 stopni w skali Richtera.
– Odwołaliśmy uroczystość powieszenie wiechy na znak szacunku dla osób dotkniętych kataklizmem — stwierdził rzecznik operatora wieżowca, firmy Tobu Tower Sky Tree Co., Hirotake Takanashi — Mieliśmy tylko małą uroczystość po osiągnięciu wysokości 600 metrów — dodał.
1 marca Sky Tree „przeskoczyła" 600-metrowy Canton Tower oddany we wrześniu w Guangzhou, stając się drugą największą budowlą wykonaną przez człowieka, po wieżowcu Burj Khalifa w Dubaju mającym 828 metrów.
Przerażające w skutkach trzęsienie ziemi i fala tsunami nie spowodowały żadnych szkód w konstrukcji wieży, zaprojektowanej według najsurowszych norm antysejsmicznych. Nie ucierpiał też żaden z 500 robotników, którzy tamtego dnia byli na terenie budowy.
- Słyszałem tylko, że Sky Tree kołysał się. Ja byłem na pobliskim placu i sam trząsłem się, więc trudno powiedzieć, czy wieżowiec też drżał. W każdym razie widziałem dźwigi kołyszące się na szczycie — wyjaśnił Takanashi.
Podczas trzęsienia na górnych kondygnacjach było 50-60 robotników. Sprowadzenie ich na ziemię windami do transportu materiałów trwało niemal dwie godziny, z przerwami podczas wstrząsów wtórnych.
- Wznowiliśmy pracę po kilku dniach, po sprawdzeniu, że konstrukcja w niczym nie ucierpiała. Budowa za 65 mld jenów (790 mln dolarów) ma być ukończona w tym roku, zgodnie z planem. — Oczywiście z uwzględnieniem wszystkich zabezpieczeń antysejsmicznych — dodał rzecznik.
Wieżowiec składa się z dwóch części — zewnętrznej w postaci stalowej ramy i wewnętrznej ze zbrojonego betonu, które mogą kołysać się odrębnie niwelując energię wstrząsów. Rozwiązanie to zapożyczono z konstrukcji dawnych świątyń japońskich, pagód. Fundament z kolei w swej najgłębszej części składa się z wielu słupów rozchodzących się niczym korzenie drzewa.
Z powodu wstrząsów podziemnych zgięła się antena telewizyjna na szczycie 333-metrowego wieżowca Tokyo Tower. Po naprawie i kontroli wieżowiec otwarto w sobotę dla zwiedzających.
Na początku 2012 r., gdy stacje japońskiej telewizji przestawią się całkowicie na cyfrowe nadawanie programów, Tokyo Sky Tree przejmie rolę Tokyo Tower, nadającej je od 52 lat.
Źródło: AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA