fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Medycyna i zdrowie

Białko, które pomaga głowie

fot. alexanderward12
Flickr
Odkrycie naukowców z Uniwersytetu Edynburga pomoże w walce z demencją, epilepsją, stwardnieniem rozsianym i usuwaniem skutków udarów.
W schorzeniach neurodegeneracyjnych dochodzi do zablokowania przekazywania impulsów elektrycznych przez komórki układu nerwowego. Może to prowadzić m.in. do zaburzeń funkcji motorycznych, tak jak dzieje się to w przypadku choroby Parkinsona, czy stwardnienia rozsianego. Zespół prof. Petera Brophy z uniwersyteckiego Centrum Neuroregeneracji odkrył białko, którego obecność jest kluczowa dla zdrowia neuronów, a konkretnie aksonów przekazujących impulsy elektryczne.
Białko Nfasc186 — jak tłumaczy prof. Brophy — gwarantuje, że sygnały mają niezbędne cechy pozwalające na ich dalszą transmisję. Cząsteczka działa w początkowym odcinku aksonu (tzw. wzgórku aksonu).
- Wiedza, w jaki sposób przekazywane są sygnały w naszych mózgach pomoże nam lepiej zrozumieć choroby neurodegeneracyjne — mówi prof. Brophy. — A także wyjaśnić, dlaczego, gdy już do takiej choroby dojdzie, mózg nie może przesyłać impulsów do naszego ciała.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA