fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rachunkowość

Zawiesisz działalność, nie musisz prowadzić ksiąg

Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski
Firmy zawieszające działalność będą mogły odpocząć od obowiązków księgowych. Ale tylko, gdy nie wykonują żadnych operacji gospodarczych
Tak wynika z nowelizacji ustawy o rachunkowości, którą uchwalił w piątek (4 marca) Sejm.
Przepisy o zawieszeniu działalności wprowadzono po to, aby przedsiębiorcy, którym nie wiedzie się w interesach, nie musieli od razu likwidować firmy. Zamiast ją zamykać, mogą zrobić sobie przerwę w biznesie. Nie muszą wtedy w trakcie roku rozliczać się z podatku dochodowego, nie składają też deklaracji VAT.
Jak jednak podkreśla się w uzasadnieniu do nowelizacji, nie są zwolnieni z obowiązków wynikających z ustawy o rachunkowości. Nowe przepisy chcą je zmniejszyć. Proponuje się, aby w czasie przerwy w działalności firmy nie musiały zamykać ksiąg za rok obrotowy, w którym działalność była przez cały czas zawieszona, ani przeprowadzać inwentaryzacji.
Zwolnienie nie będzie jednak dotyczyć przedsiębiorców, u których w czasie zawieszenia występują zdarzenia wywołujące majątkowe lub finansowe skutki albo którzy dokonują odpisów amortyzacyjnych.
Uchwalone przez Sejm przepisy wprowadzają też zmiany w innych ustawach. W kodeksie spółek handlowych proponuje się rezygnację z obowiązku zwoływania zwyczajnego zgromadzenia wspólników za rok, w którym działalność spółki była zawieszona i nie musiała ona zamykać ksiąg rachunkowych.
Nowelizacja zmienia także definicje samochodu osobowego zamieszczone w ustawie o PIT i ustawie o CIT.
Posłowie zaakceptowali również poprawkę precyzującą przepis znajdujący się w nowelizacji ustawy o VAT i ustawy o transporcie drogowym z 16 grudnia 2010 r. Chodzi o wykorzystywanie samochodu (podczas nabycia którego przysługiwało częściowe odliczenie) do celów niezwiązanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa.
etap legislacyjny: trafi do Senatu
 
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA