fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

Kiedy studia są kosztem podatkowym.Mniej zmian prezesów w 2010

Fotorzepa, BS Bartek Sadowski
Przedsiębiorca nie odliczy wydatków na studia poniesionych przed rozpoczęciem działalności gospodarczej
Organy podatkowe zgadzają się, że osoba prowadząca działalność gospodarczą może uznać za koszt opłaty zarówno za studia dzienne i zaoczne, jak i podyplomowe. Musi jednak udowodnić, że służyły one podnoszeniu kwalifikacji zawodowych oraz zdobywaniu umiejętności potrzebnych w danym biznesie. Zgodnie z [link=http://akty-prawne.rp.pl/Dokumenty/Ustawy/2010/DU2010Nr%2051poz%20307a.asp]ustawą o PIT[/link] [b]muszą mieć na celu powiększenie przychodu albo zabezpieczenie jego źródła.[/b]
Co ważne, wydatki na studia nie muszą być przypisane konkretnym przychodom. Wystarczy, że są „przydatne” w danym biznesie i właściwie udokumentowane. [b]Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie z 29 grudnia 2010 r. (nr IPPB1/415-938/10-2/EC).[/b]
Problem mogą mieć przedsiębiorcy, którzy najpierw się szkolili, a dopiero potem zarejestrowali działalność. W najnowszej [b]interpretacji z 17 stycznia 2011 r. (nr IPPB1/415-937/10-2/EC)[/b] Izba Skarbowa w Warszawie stwierdziła, że w takiej sytuacji nie można odliczyć wydatków. Nie pomogło tłumaczenie, że ukończenie studiów było konieczne do założenia firmy.
Kierunek studiów musi mieć związek z prowadzonym biznesem.
Sprawa dotyczyła kobiety, która 1 stycznia rozpoczęła usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych. Zgodnie z rozporządzeniem ministra finansów mogą to robić jedynie osoby posiadające certyfikat księgowy oraz wpisane do rejestru biegłych lub na listę doradców podatkowych. W 2008 r. kobieta rozpoczęła dwuletnie studia magisterskie o specjalności rachunkowość, warunkujące uzyskanie certyfikatu. Ukończyła je w lutym 2010 r.
„Skoro wydatki zostały poniesione przed rozpoczęciem działalności gospodarczej, to [b]nie ma związku przyczynowo-skutkowego między ich poniesieniem a uzyskaniem przychodu z działalności prowadzonej w późniejszym okresie” [/b]– uznał dyrektor izby. Dodał, że są to wydatki o charakterze osobistym.
Dyrektor tej samej izby inaczej rozstrzygnął jednak podobną kwestię kilka miesięcy wcześniej, [b]w interpretacji z 21 czerwca 2010 r. (nr IPPB1/415-387/10-2/MT)[/b]. Problem dotyczył mężczyzny, który 1 maja 2010 r. uruchomił firmę zajmującą się m.in. sporządzaniem audytów energetycznych. Konieczne do tego były m.in. studia podyplomowe. Wnioskodawca ukończył studia audytora energetycznego w styczniu 2010 r., a fakturę za ich opłacenie otrzymał w lutym 2010 r., a więc trzy miesiące przed otworzeniem firmy.
Dyrektor IS uznał wówczas, że przepisy ustawy o PIT nie zabraniają zaliczenia do kosztów wydatków ponoszonych przed rozpoczęciem działalności gospodarczej. Wnioskodawca wykazał związek między poniesionymi kosztami studiów a uzyskiwaniem przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej. W takiej sytuacji należy zaksięgować poniesione wcześniej wydatki w dacie rozpoczęcia działalności.
Przedsiębiorcy, którzy chcą odliczyć wydatki na kształcenie, muszą pamiętać o zachowaniu dokumentacji. W razie wątpliwości warto wystąpić o interpretację podatkową.
[ramka][b]Czytaj też artykuły:
- [link=http://www.rp.pl/artykul/523967.html]Nie każdy przedsiębiorca na studiach może zmniejszyć swoje przychody[/link],
- [link=http://www.rp.pl/artykul/506090.html]Podnoszenie kwalifikacji jest korzystne podatkowo[/link].[/b][/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA