fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Notariusze

U notariusza już w październiku będzie taniej o połowę

Kupując dom, mieszkanie lub działkę budowlaną, zarówno od dewelopera, jak i na wolnym rynku, za akt notarialny zapłacimy już niedługo co najmniej o połowę mniej
Minister sprawiedliwości podpisał wczoraj rozporządzenie z nową taksą notarialną.
Transakcje nabycia nieruchomości: mieszkania, domu i działki budowlanej, które, zdaniem MS, stanowią 75 proc. wszystkich czynności notarialnych, objęto ulgową stawką opłaty notarialnej. Obniżka dotyczy nie tylko kupna, ale także darowizny mieszkania w najbliższej rodzinie oraz ustanowienia odrębnej własności lokalu.
W nowym rozporządzeniu obniżone są maksymalne stawki opłat za czynności notarialne, których wartość przedmiotu przewyższa 60 tys. zł, przy czym im wyższa wartość, tym większa obniżka. Najwyższe możliwe wynagrodzenie notariusza obniża się z 16 tys. do 10 tys. zł.
- Po zmianie taksy zdaniem MS przeciętny miesięczny dochód notariusza spadnie z 30,5 tys. zł do 18,7 tys. zł - mówił wczoraj wiceminister sprawiedliwości Andrzej Kryże. -Obniżenie taksy nie dotknie notariuszy najmniej zarabiających, ponieważ oni nie sporządzają aktów dotyczących nieruchomości - wyjaśniał.
Zdaniem ministra budownictwa Mirosława Barszcza minister Ziobro działa jak regulator cen na rynku zmonopolizowanym, co jest istotne, gdy koszty transakcyjne obrotu nieruchomościami wynoszą nawet 10 proc.
- Taksa gwarantuje nie tylko godziwy zarobek, ale także wypłacenie klientowi odszkodowania za ewentualny błąd notariusza - ripostuje Anna Dańko-Roesler, prezes Stowarzyszenia Notariuszy RP.
Minister Ziobro generalne obniżenie maksymalnych stawek opłat notarialnych o połowę zapowiedział rok temu. Po burzliwym proteście notariuszy ograniczył się do zmniejszenia taksy za transakcje mieszkaniowe. Obniżona taksa notarialna może wejść w życie jeszcze przedwyborami.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA