fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Media i internet

Cyfrowa telewizja najbogatsza w stolicy

Fotorzepa, Bartosz Jankowski
Magdalena Lemańska
– W stolicy można odbierać już dziewięć stacji naziemnej telewizji cyfrowej TVP i nadawców komercyjnych – potwierdza Tomasz Burzyński, rzecznik TP Emitela, spółki, która dosyła sygnał tych kanałów.
Wszystkie z nich działają już nie – jak jeszcze do niedawna – testowo, ale na docelowych kanałach, z mocy wieloletniej komercyjnej umowy nadawców prywatnych i publicznego z TP Emitel, więc można spokojnie inwestować w sprzęt do ich odbierania. Część z tych stacji można też odbierać w innych miejscach w Polsce, w Warszawie oferta programowa jest jednak na razie najbogatsza.
Po kupieniu odpowiedniego telewizora (powinien obsługiwać standardy MPEG-4 i Dolby Digital Plus) lub dokupieniu do starszych modeli dekodera spełniającego te same warunki, w cyfrowej jakości można już dziś za darmo odbierać w Warszawie kanały TVP 1, TVP 2/TVP Warszawa, TVP Info w odpowiednich dla województw wersjach regionalnych, TVP Kultura i TVP Historia oraz TVN, Polsat, TV Puls i TV 4.
Wkrótce do tych stacji powinny dołączyć kolejne cztery kanały nadawców prywatnych. TVN czeka na razie na odpowiednią koncesję, by moc nadawać naziemnie TVN 7, Polsat pracuje nad stacją Polsat Sport News, TV Puls – nad nowym kanałem rozrywkowym, prace nad nową stacją prowadzi też TV 4.
Nadawcy nie spieszą się z nadawaniem kolejnych kanałów, bo wymagają one inwestycji (nowa taka stacja w pierwszym roku jej nadawania to koszt rzędu nawet ok. 20 mln zł), a przyszłość naziemnej telewizji cyfrowej na rynku zagospodarowanym już poważnie przez platformy cyfrowe i telewizje kablowe jest na razie wielką niewiadomą.
– W optymistycznej wersji w styczniu 2011 r. telewizja cyfrowa będzie miała zasięg ok. 40 procent populacji kraju. Jeśli równolegle dojdzie do satysfakcjonującego nasycenia urządzeniami odbiorczymi rynku, odpalenie drugiego kanału będzie miało sens – mówił „Rz” Dariusz Dąbski, prezes i właściciel TV Puls we wrześniu, gdy prywatni nadawcy finalizowali umowę z Emitelem.
Nadawane w ramach jednego pakietu cyfrowe kanały TVP odbiera dziś ok. 7,1 mln Polaków w województwach mazowieckim, pomorskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim. Pod koniec przyszłego roku zasięg będzie już wynosił 16,6 miliona ludzi, a oferta programowa będzie szersza, bo obejmie jeszcze co najmniej nieistniejący na razie jeszcze kanał TVP Seriale. Drugi cyfrowy pakiet, który stanowią stacje nadawców prywatnych, można już odbierać w Warszawie, Raszynie, Śremie, Zielonej Górze i Żaganiu. Do końca roku te ostatnie będzie można odbierać także w Gdańsku, Pile, Płocku, Siedlcach, Szczecinie, Rzeszowie i w Wiśle, a potem – etapami – na kolejnych obszarach.
Kolejny pakiet cyfrowych stacji jest w trakcie opracowywania. Zostanie otwarty dla nowych nadawców, wśród chętnych do nadawania tam swoich stacji są m.in. Polska Izba Komunikacji Elektronicznej (PIKE), spółka Besta Film Stanisław Krzemiński, Kino Polska TV, ck!tv Agencja Reklamowa oraz producent telewizyjny ATM Grupa.
[ramka]Cyfrowa telewizja naziemna, która na wszystkich rynkach docelowo ma zastąpić obecną analogową, w Polsce rusza z opóźnieniem. Zgodnie z zapowiedziami całkowicie ma tu zastąpić nadawanie analogowe w połowie 2013 roku, ale już wiadomo, że zapewne nie uda się tego przeprowadzić w takim terminie. W miejsce kilku naziemnych stacji, nadawanych teraz w większości kraju analogowo, możemy mieć wtedy na rynku ponad 20 cyfrowych. Wśród nich będą zapewne stacje w wysokiej rozdzielczości. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji chce, by do czasu Euro 2012 TVP przygotowała pomysł na kanał, który nadawałby naziemnie relacje z tego wydarzenia w wysokiej rozdzielczości (HD).[/ramka]
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA