fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sylwetki

Michaił Chodorkowski wieszczy Rosji kryzys

Michaił Chodorkowski
AFP
Iwona Trusewicz
Dziś ukazał się pierwszy od siedmiu lat wywiad Michaiła Chodorkowskiego. Więziony w łagrze były właściciel Jukosu wieszczy Rosji wielki kryzys w 2015 r.
Wywiad z Chodorkowskim i jego biznesowym partnerem Płatonem Lebiediewem przeprowadziła „Nowa Gazeta”.
Po raz pierwszy, od kiedy siedem lat temu były oligarcha zaczął odsiadywanie kary w łagrze, władze zgodziły się dopuścić dziennikarzy do bezpośredniej rozmowy z najsłynniejszym więźniem Rosji.
- Póki grom nie uderzy, nasza elita się nie zmieni. Na wszystkie prezydenckie próby reform, odpowiedzią będzie sabotaż. Na zmiany instytucjonalne zdecydowania nie starczy - mówi Chodorkowski.
I wymienia największe problemy, które dotkną Rosję w najbliższych latach:
[ul]
[li] wyczerpywanie się zasobów surowcowych, co spowoduje spadek dochodów budżetowych [/li]
[li] zmniejszanie się udziału aktywnej zawodowo części społeczeństwa [/li]
[li] wzrost liczby służb siłowych i biurokratów czy sektora, który nic nie produkuje, a żyje ze środków budżetu; [/li]
[li]niezwykle niski wzrost wydajności pracy; [/li]
[li]brak polityki przemysłowej. To przywiedzie do wyrzucania pieniędzy w nieudane projekty, skierowane na konkurowanie z Chinami oraz w przyszłości z Indiami, w sferach, gdzie oba kraje nie mają konkurencji (np. tania produkcja); [/li]
[/ul]
„ Naciski na przedsiębiorców nie będą skutecznie, bo zaczną z Rosji uciekać i wyprowadzać biznes za granicę. Już uciekają” - mówi Chodorkowski.
Jego zdaniem w 2015 r czeka Rosję wielki kryzys, spowodowany przede wszystkim brakiem modernizacji gospodarki z jednej strony oraz zachłannością biurokracji - z drugiej.
[ramka]Po 14 lat łagru dla byłego szefa koncernu naftowego Jukos Michaiła Chodorkowskiego i jego partnera biznesowego Płatona Lebiediewa zażądali w piątek prokuratorzy w drugim procesie tych skonfliktowanych z Kremlem przedsiębiorców.
Prokuratura Generalna Rosji oskarżyła ich o to, że - działając w zorganizowanej grupie przestępczej - w 1998 roku zagarnęli, a następnie zalegalizowali akcje spółki Wostocznaja Nieftianaja Kompania (WNK) na sumę 3,6 mld rubli (103,5 mln dolarów). Natomiast w latach 1998-2003 jakoby przywłaszczyli sobie prawie 350 mln ton ropy naftowej należącej do kilku spółek-córek Jukosu, a także wyprali 487 mld rubli (14 mld USD) i 7 mld dolarów.
Obaj od maja 2005 roku odbywają już kary po 8 lat łagru za rzekome oszustwa podatkowe i uchylanie się od płacenia podatków. Prokurator Walerij Łachtin wniósł o zaliczenie im na poczet nowych kar okresu, jaki upłynął od ich aresztowania w 2003 roku. Oznacza to, że jeśli Sąd Rejonowy w Moskwie przychyli się do wniosku oskarżycieli, Chodorkowski i Lebiediew wyjdą na wolność w 2017 roku. [/ramka]
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA