fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Styl życia

Wakacje nie dla psa?

AFP
Podróżować z pupilem czy zostawić go i zapewnić mu opiekę na miejscu? Przed urlopem warto zastanowić się, co będzie lepsze dla naszego zwierzaka
Zaciekawiła Cię ta informacja? Dołącz do nas! "Polub" serwis Zwierzęta i Ludzie na Facebooku :)
Niektóre psy bardzo dobrze znoszą jazdę samochodem, a źle rozłąkę z właścicielem i takiego psa lepiej jest zabrać ze sobą – mówi weterynarz Jolanta Łapińska. Ale gdy wakacje z czworonogiem wydają się niemożliwe, hotel może zastąpić mu dom. Jednak zanim zostawimy go tam, należy oddać go na jeden dzień i zaobserwować jego reakcję w nowym otoczeniu.
– Jeżeli zwierzę jest bardzo przywiązane do właściciela, to pozostawienie go na dłuższy czas może spowodować uraz w jego psychice – dodaje zoopsycholog Beata Gęsińska.     Znając charakter i upodobania pupila, łatwiej jest zdecydować się na odpowiedni hotel. A wybierać jest z czego. Dla czworonogów nielubiących towarzystwa są oddzielne boksy, dla spokojnych i lubiących inne zwierzaki – wspólny wybieg. Wybór zależy też od tego, ile chcemy przeznaczyć pieniędzy na opiekę, gdyż ceny są bardzo zróżnicowane. Boksy i przeważnie trzy spacery dziennie to opcja tańsza. Za zapewnienie całodziennej swobody zapłacić musimy więcej. Za dobę w pensjonacie z boksami Yoko (ul. Poborzańska 4) za psa trzeba zapłacić, w zależności od wielkości, 20 – 30zł. Za kota – 20 zł, gryzonie i ptaki – 10 zł. Domowy pensjonat z ogrodem, dający swobodę i towarzystwo innych czworonogów, np. w Wawrze (ul. Heliotropów 19), to wydatek 40 – 50 zł za psa i 20 zł za kota. Doba w ośrodku zapewniającym psu stałą obecność opiekuna i wspólną zabawę, np. w Dog Inn (Falenica), kosztuje 60 zł. W pensjonacie Azores (Sulejówek) prowadzonym przy szkole dla psów za dobę trzeba zapłacić 150 zł. Psy poruszają się swobodnie. Hotele przyjmują tylko zwierzęta zaszczepione, odrobaczone i zabezpieczone przeciwko pchłom i kleszczom, z książeczką zdrowia.     Każdy zwierzak przeżywa stres związany z rozłąką z właścicielem i zmianą otoczenia. Jednak możemy sprawić, by mniej się bał. – Przed wyjazdem należy zabrać psa kilka razy do hotelu, aby poznał otoczenie i obsługę. Trzeba tam zabrać także jego miskę i legowisko – radzi Łapińska. – Nie należy także zmieniać karmy. Pies musi jeść to, co jadł w domu – dodaje Gęsińska. Objawy tęsknoty to najczęściej apatia i brak apetytu. – Warto jest podać psu karmę, którą jadł w czasach szczenięcych – sugeruje Łapińska. Ci, którzy szukają bardziej kameralnej opieki dla swojego pupila, znaleźć ją mogą w Internecie. Osób chcących zająć się cudzym zwierzakiem jest naprawdę dużo. – Uwielbiam zajmować się zwierzakami, a poza tym mam do tego warunki – duży dom z ogrodem. Poświęcam psom dużo uwagi i dlatego bardzo szybko się aklimatyzują. Opiekowałam się kiedyś labradorem, który mieszkając na co dzień w bloku, miał okazję się u mnie wyszaleć – mówi studentka farmacji Marta Jakubowska – Za opiekę biorę 20 – 40 zł.    
Źródło: Życie Warszawy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REDAKCJA POLECA

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA