fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

Powszechne zainteresowanie fotografią

Tak będzie wyglądać najnowsze oblicze gmachu Teatru Powszechnego. Jak wyglądały poprzednie wcielenia – chcą się dowiedzieć w teatrze
materiały prasowe
Zanim powstał Teatr Powszechny, w budynku przy Zamoyskiego działały kino,hala sportowa, a nawet lodowisko. To m.in. ich historię instytucja chce odświeżyć z pomocą mieszkańców
– Rozpoczęliśmy poszukiwania przedwojennych i powojennych zdjęć budynku – mówi Renata Dymna z teatru, który od września ubiegłego roku przechodzi generalny remont. – Interesuje nas również okolica, np. park Skaryszewski, bo chcemy oddać klimat całego obszaru.
Apel instytucja kieruje przede wszystkim do posiadaczy prywatnych zbiorów. W zamian za wypożyczenie zdjęć oferuje zaproszenia na spektakle w odnowieniowej siedzibie, gdzie archiwalia będą prezentowane. – Jeśli remont zakończy się zgodnie z planem, już w czerwcu zrobimy z nich inauguracyjną wystawę – mówi Dymna.
Do każdego zdjęcia – ułożonego dekada po dekadzie – będzie dołączone nagranie wspomnień jego posiadacza. Obok znajdzie się także wizualizacja okolicy z lat 40. – Stworzymy ją dzięki materiałom Zygmunta Walkowskiego, który wertując amerykańskie archiwa, odnalazł bezcenną kolekcję lotniczych zdjęć miasta – zdradza Dymna.
Pierwszy powojenny teatr, który do budynku przy Zamoyskiego – dawnego „zaplecza socjalnego” fabryki Wedla – wprowadził się w 1945 r. rozmawia też z innymi instytucjami. Pomoc zaoferował już m.in. Instytut Teatralny. Kilkanaście zdjęć teatr ma też w swoich zbiorach.
Osoby mogące wesprzeć akcję proszone są o kontakt telefoniczny pod nr. tel. 22 818 00 01 wew. 123 lub e-mailowy: [mail=promocja@powszechny.art.pl]promocja@powszechny.art.pl[/mail].
Źródło: Życie Warszawy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA