fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kraj

Błogosławiony później

VII pielgrzymka Jana Pawła II do Polski
Fotorzepa, Bartosz Zborowski Bar Bartosz Zborowski
Beatyfikacji w 2010 r. po piątkowej decyzji Watykanu raczej nie będzie
Na piątkowym konsystorzu z udziałem Benedykta XVI ogłoszono, że 17 października nastąpi kanonizacja sześciu błogosławionych (m.in. Polaka – bł. ks. Stanisława Kazimierczyka, żyjącego w XV w. zakonnika).
Watykan dał w ten sposób sygnał – tego dnia nie będzie wyniesienia na ołtarze Jana Pawła II. Ale może to też oznaczać, że nie nastąpi to w tym roku.
Decyzja konsystorza jest niespodzianką. Jeszcze miesiąc temu abp Kazimierz Nycz powiedział, że w tym roku czekają nas dwie wielkie beatyfikacje: ks. Jerzego Popiełuszki i Jana Pawła II.
W kręgach kościelnych i w mediach spekulowano, że skoro nie uda się zakończyć procesu przed 2 kwietnia i rocznicą śmierci papieża Polaka, najlepszym terminem na ogłoszenie beatyfikacji byłaby niedziela, 17 października. W przeddzień minie 32. rocznica wyboru Karola Wojtyły na papieża. Byłby więc to dzień symboliczny. – Gdyby beatyfikacja Jana Pawła II była przewidywana na ten rok, Watykan zarezerwowałby na tę uroczystość 17 października – mówi jeden z duchownych. Dlatego jest coraz bardziej prawdopodobne, że wyniesienie na ołtarze nastąpi dopiero w 2011 roku.
– Żadna decyzja w sprawie terminu beatyfikacji Jana Pawła II jeszcze nie zapadła – podkreśla bp Tadeusz Pieronek, który przewodniczył trybunałowi rogatoryjnemu w procesie beatyfikacyjnym. – Proces wciąż się toczy, wszystko zależy od decyzji Ojca Świętego.
Zdaniem bp. Pieronka beatyfikacja mogłaby nastąpić np. 16 października. Ale ze względu na słabą kondycję papieża mało prawdopodobne, by przewodniczył wielkim uroczystościom dzień po dniu. Odpada też podawana we włoskich mediach data 10 października – tego dnia rozpoczyna się synod biskupów Kościołów Bliskiego Wschodu.
Dekret o uznaniu heroiczności cnót Jana Pawła II ogłoszono 19 grudnia 2009 r. Od tego momentu toczy się proces o uznanie cudu za wstawiennictwem papieża Polaka.
Sprawy mogą nabrać przyspieszenia, a beatyfikacja nastąpić jeszcze w tym roku, jeśli opinie członków konsulty medycznej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych będą pozytywne i sformułowane w nieodległym terminie. Po konsulcie medycznej, która uzna, że uzdrowienie francuskiej zakonnicy nastąpiło w sposób niewytłumaczalny z medycznego punktu widzenia, zbiorą się jeszcze dwie komisje Kongregacji. Teolodzy muszą uznać, że uzdrowienie dokonało się za wstawiennictwem modlitw wznoszonych do Boga przez Jana Pawła II, a biskupi i kardynałowie to zaaprobować.
Dekret o uznaniu cudu akceptuje papież, następnie ogłaszane są czas i miejsce beatyfikacji.
[i]O bł. ks. Stanisławie Kazimierczyku [link=http://www.kanonicy.pl ]www.kanonicy.pl [/link][/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA