fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wybór liniowego podatku wyklucza wspólne rozliczenie z małżonkiem

www.sxc.hu
[b]Miałam firmę na podatku liniowym, ale nie zarabiałam, bo byłam na urlopie od urodzenia dziecka w grudniu 2008 do kwietnia 2009 r. W maju zlikwidowałam firmę i dostawałam tylko pieniądze z ZUS. Czy mogę rozliczyć się z mężem, jeśli nie deklarowałam w styczniu 2009 r. zmiany sposobu opodatkowania na ogólne zasady? Czy od dochodu uzyskanego z ZUS mogę odliczyć ulgę na dziecko?[/b]Odpowiedź na pierwsze pytanie brzmi nie, na drugie tak.Z art. 6 ust. 9 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=80474]ustawy o PIT[/link] wynika, że wspólne opodatkowanie z małżonkiem nie jest możliwe w sytuacji, gdy chociażby do jednego z małżonków mają zastosowanie przepisy art. 30c. Ten artykuł mówi o zasadach opodatkowania podatkiem liniowym.A te stosuje się do podatnika, który prowadząc pozarolniczą działalność gospodarczą wybrał taki właśnie sposób opodatkowania (art. 9a ust. 2 ustawy o PIT). Z art. 9a ust. 4 wynika z kolei, że taki wybór dotyczy również...
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA