fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Muzyka

Klausiory i rzeczy inne

Lech Janerka, jeden z najważniejszych polskich muzyków rockowych, zaczynał od śpiewania piosenki studenckiej. Na sobotnim koncercie na pewno usłyszymy „Świętego kucharza od Hipciego” – wiersz Tadeusza Gajcego, który ukazał się na płycie „GAJCY!”
Fotorzepa, Kuba Kamiński Kub Kuba Kamiński
– Ten występ to dla mnie wydarzenie – powiedział nam Lech Janerka przed sobotnim koncertem w Muzeum Powstania Warszawskiego. – Zagramy najbardziej poważnie, jak tylko potrafimy. Nie będzie żadnej frywolności. Ranga tego miejsca jest taka, że inaczej się nie da.
Na pewno usłyszymy „Świętego kucharza od Hipciego” – wiersz Tadeusza Gajcego, który ukazał się na płycie „GAJCY!”. Kilkunastu wykonawców śpiewa na niej teksty powstańczego poety. Janerka nie mógł uczestniczyć w promocyjnym koncercie w ubiegłym roku, ale teraz zagra ze swoją grupą.
– Nie zabraknie w sobotę też „klausiorów” (utworów jego pierwszej grupy Klaus Mitffoch – red.). Jest taki rodzaj energii w tych starych piosenkach, że nie mogę przestać ich śpiewać – mówi Janerka.
Poza tym cały zbiór znakomitych kawałków solowych albumów artysty. A nazbierało się tego naprawdę sporo od lat 70.
Mało kto wie, że jeden z najważniejszych polskich muzyków rockowych zaczynał od śpiewania piosenki studenckiej. To wtedy powstał m.in. przebój „Ta zabawa nie jest dla dziewczynek”. Później karierę Janerka kontynuował w... wojsku, gdzie został basistą w kasynowej orkiestrze. I tak już zostało: do dziś ze znakomitym skutkiem wali w cztery struny.
W 1979 roku założył Klausa Mitffocha – grupę, która nagrała tylko jedną płytę „Klaus Mitffoch” (1985). Podobnie jak pierwszy solowy album Janerki „Historia podwodna” (1986) jest ona wymieniana w większości zestawień w pierwszej dziesiątce najważniejszych albumów polskiego rocka. Ostatni album „Plagiaty” ukazał się w 2005 r.
Sobotni koncert Janerki ma być – w zamierzeniach organizatorów – kontynuacją piątkowego spotkania w MPW na temat twórczości Gajcego (godz. 18, wstęp wolny). Poza premierą tomiku wierszy „Gajcy. Kto ja”, do którego wstęp napisał sam Janerka, i debatą na temat twórczości poety będzie można obejrzeć dokumentalny film Hanny Etemadi „Ślady. Tadeusz Gajcy”.
[i] Lech Janerka, Muzeum Powstania Warszawskiego, Warszawa, ul. Grzybowska 79, bilety 5 zł (wejściówka po wykupieniu biletu do muzeum), informacje: [link=http://www.1944.pl]www.1944.pl[/link], sobota (20.02), godz. 20[/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA