fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Media i internet

TVN traci przez „n”

Przychody mediowych spółek spadały w ubiegłym roku z powodu osłabienia na rynku reklamy. W TVN wzrost przychodów to efekt konsolidacji wyników platformy „n”.
Rzeczpospolita
Magdalena Lemańska
Zyski Agory w 2009 r. wzrosną dzięki cięciu kosztów, a TVN spadną w wyniku konsolidacji nierentownej platformy „n”
O ile w przypadku wyników wydawcy „Gazety Wyborczej” prognozy analityków są zgodne, w sprawie TVN dochodzi do rozbieżności. Powodem są decyzje, które grupa podjęła w II półroczu 2009 r. (chodzi przede wszystkim o planowany zakup pozostałych udziałów w platformie cyfrowej „n” i emisję obligacji o wartości nominalnej 405 mln euro).
Przy przejmowaniu od grupy ITI kontroli nad platformą „n” TVN zastrzegł, że możliwa jest jednorazowa korekta ceny zakupu na sumę do 60 mln euro. Przy ogłoszeniu planów przejęcia pozostałych udziałów podano, że zobowiązanie ma być unieważnione.
– Pod koniec III kw. opcja ta wynosiła 220 mln zł. Została jednak zlikwidowana i wiele zależy od tego, kiedy zostanie odpisana i w jakiej części. W prognozie zakładam 30 mln zł odpisu w IV kwartale – mówi Piotr Grzybowski, analityk z DI BRE.
Dlatego w ankiecie Agencji Reutera analitycy szacowali wynik netto TVN w IV kw. szeroko: od -2 mln zł aż do 147 mln zł, a zysk operacyjny – od 83 mln zł do 249 mln zł.
Uśrednione prognozy analityków z Ipopemy Securities, DI BRE i KBC Securities mówią, że przychody TVN za 2009 r. wzrosną o 11,1 proc., do 2108,9 mln zł (efekt konsolidacji platformy „n”), ale zysk operacyjny spadnie o 30,5 proc., do 439,1 mln zł, a zysk netto – o 33,6 proc., do 241, 6 mln zł.
Wyznaczone w wyniku konsensusu prognoz Ipopema Securities, DM IDM SA i KBC Securities przychody Agory za 2009 r. powinny wynieść 1107,5 mln zł, o 13,3 proc. mniej niż w 2008 r., zysk operacyjny grupy wzrośnie o 13,5 proc., do 50,6 mln zł, a zysk netto – o 59,7 proc., do 37,2 mln zł. W wynikach Agory za IV kw. 2009 r. będzie widać efekty cięć, m.in. wydatków na reprezentację i reklamę oraz wynagrodzeń.
TVN wyniki za IV kw. poda w czwartek, a Agora – w najbliższy wtorek.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA