fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Komercyjne

Nowe wieżowce na razie tylko na papierze

materiały prasowe
Mniej zleceń i zawieszone projekty. Z powodu kryzysu nowe obiekty w Warszawie nie pojawią się lub powstaną z opóźnieniem.
Na razie nie wiadomo, kiedy rozpocznie się budowa 260-metrowego wieżowca obok hotelu Marriott. Inwestor, spółka [link=http://www.zyciewarszawy.pl]Lilium[/link], ma już warunki zabudowy, ale z jej rozpoczęciem czeka na lepsze czasy. Owalny gmach z podwójnie przeszkloną elewacją zaprojektowała Zaha Hadid, laureatka nagrody Pritzkera – architektonicznego Nobla.
Brak koniunktury na rynku budowlanym odbija się też na pracy stołecznych architektów. – Sądziłem, że sytuacja poprawi się jesienią ubiegłego roku, ale tak się nie stało – przyznaje architekt Mirosław Jednacz. Jego pracownia wstrzymała kilka projektów. Są to m.in. biurowce, które miały stanąć przy ul. Puławskiej, Jaszowieckiej i Tanecznej, oraz apartamentowiec w Brwinowie.
Z kilku innych projektów Jednacz musiał w ogóle zrezygnować. – Niektórzy inwestorzy, wykorzystując kryzys, próbowali rażąco zaniżyć wynagrodzenia – wyjaśnia.
Spowolnienie na rynku odczuwa także pracownia APA Kuryłowicz. – Po okresie boomu nastąpiła dekoniunktura. To cykliczne zjawisko – uważa Stefan Kuryłowicz.
Architekt musiał zawiesić kilka ciekawych projektów. Nie chce jednak zdradzić, o które chodzi.
Jak wynika z jego obserwacji, inwestorzy stosują różne strategie, by przeczekać czasy kryzysu. – Zdarza się, że zmieniają kubaturę albo funkcje planowego budynku – mówi Kuryłowicz.
Wtedy architekci muszą zmienić projekt albo przygotowywać go od początku.
Tak było w przypadku zaprojektowanego przez Kuryłowicza budynku [link=http://www.zyciewarszawy.pl]Prosta Tower[/link]. Pierwotnie planowano w nim urządzić luksusowe mieszkania. Teraz będą tu biura.
Architekci dostrzegają jednak w kryzysie dobre strony. – Dzięki mniejszej liczbie zleceń możemy się skoncentrować na udziale w prestiżowych konkursach, organizowanych na całym świecie – mówi Kuryłowicz.
[ramka]Konkursy
[b]Najważniejsze projekty, na deskach architektów:[/b]
>> Zagospodarowanie pl. Trzech Krzyży. Konkurs został ogłoszony pod koniec stycznia
>> Rozbudowa Teatru Ochoty, rozstrzygnięcie pod koniec marca
>> Muzeum Katyńskie, ogłoszenie wyników na początku marca
>> Przebudowa Rotundy
>> Kompleks biurowców i park na Okęciu[/ramka]
[i]Czytaj też w [link=http://www.zyciewarszawy.pl/artykul/227046,445831_Nowe_wiezowce_na_razie_tylko_na_papierze.html]Życiu Warszawy[/link][/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA