fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Surowce i Chemia

Bogdanka: Nowa emisja, jeśli zgodzi się skarb

Mirosław Taras, prezes Bogdanki podczas debiutu giełdowego spółki
Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski
Lubelski Węgiel Bogdanka, jedyna polska giełdowa kopalnia, rozważa emisję nowych akcji. Uzależnia ją jednak od decyzji o sprzedaży kolejnej puli papierów przez resort skarbu.
- Każda spółka, wchodząc na giełdę, otwiera sobie drogę do ewentualnej emisji nowych akcji. Szereg firm wielokrotnie korzystało z tej możliwości, zyskując kapitał na dalszy albo szybszy rozwój. Bogdanka jest firmą, która dynamiczny rozwój, powiększenie udziałów w rynku poprzez podwojenie produkcji węgla do 2014 r., ma wpisaną w swoją strategię - mówi "Rz" Mirosław Taras, prezes Bogdanki, uzasadniając potrzebę nowej emisji.
Pytanie tylko, jak miałaby ona wyglądać. Większościowym udziałowcem firmy (około 60 proc.) jest skarb państwa, który sam planuje na ten rok sprzedaż akcji Bogdanki - nie wykluczając pakietu kontrolnego.
- Bierzemy pod uwagę emisję nowych akcji i pozyskanie w ten sposób kapitału np. na powiększenie obszaru wydobywczego. Ale zależy to od dwóch czynników. Po pierwsze od tego, jaka będzie koniunktura na giełdzie. Po drugie zaś, jaki pakiet akcji będzie chciało sprzedać Ministerstwo Skarbu Państwa - tłumaczy Taras. - Podejmując decyzję w tym zakresie, musielibyśmy uzgodnić ją z naszymi akcjonariuszami, skorelować z planami resortu skarbu oraz ocenić chłonność rynku dla przeprowadzenia takiej operacji - dodaje.
Przedstawiciele Bogdanki twierdzą, że dziś nie da się powiedzieć, jak duża mogłaby być nowa emisja. Enigmatycznie wypowiadają się też na temat jej ewentualnych celów inwestycyjnych. Można jednak przypuszczać, że spółka, która produkuje węgiel na potrzeby energetyki, myśli o eksploatacja kolejnych złóż Lubelskiego Zagłębia Węglowego.
Dotychczas pozyskane środki z IPO (528 mln zł) zostały przeznaczone na nowe pole Stefanów, dzięki któremu Bogdanka w 2014 r. podwoi roczne wydobycie węgla do 11 mln ton.
O planach nowej emisji Bogdanki nic nie wie jeszcze ministerstwo skarbu. - Spółka nie przedstawiła nam do dzisiaj żadnych konkretnych informacji dotyczących kolejnej emisji. W tej sytuacji trudno odnieść się do kwestii wzajemnych relacji pomiędzy emisją akcji przez spółkę a planami Ministerstwa Skarbu Państwa dotyczącymi sprzedaży pozostałego pakietu udziałów Skarbu Państwa - powiedział nam rzecznik MSP Maciej Wewiór.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA