fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Neonet gotów kupić część Avansu

W Polsce jest ponad 8 tys. sklepów z elektroniką. Problemy dotykające nawet dużych sieci przyśpieszą zapowiadaną od lat konsolidację rynku.
Rzeczpospolita
Piotr Mazurkiewicz
Przejęciem 100 sklepów z elektroniką upadłego Avansu Północ interesuje się inna spółka z tej grupy oraz konkurencyjna sieć Neonet – dowiedziała się „Rzeczpospolita”
– Rozmowy już trwają i niewykluczone, że pojawią się kolejni chętni – mówi „Rz” jeden z największych producentów sprzętu elektronicznego. Informację potwierdzają nam także inni dostawcy.
Jedna z czterech regionalnych spółek grupy – Avans Północ – ogłosiła upadłość pod koniec października. Prowadzi sprzedaż przez sieć ponad 100 sklepów, którymi interesuje się zarówno druga spółka z grupy – Avans Zachód – jak i Neonet, który prowadzi już ok. 400 placówek pod własną marką.
– Bez komentarza – ucina pytana o sprawę Joanna Pondo-Konopek, rzeczniczka Neonet. Nie udało się nam uzyskać żadnego komentarza ze strony sieci Avans. Firmom zależy na wzmocnieniu pozycji w północnej części kraju. Neonet po przejęciu części sklepów sieci Mars, która także ogłosiła upadłość, szuka kolejnych możliwości przejęć.
Avans, który ma ok. 600 sklepów, wpadł w problemy w 2009 r. Witold Jurczyk, prezes grupy, snuł plany skonsolidowania regionalnych spółek w jedną strukturę i wprowadzenia inwestora. Możliwy był też debiut giełdowy – spółka miała być warta 800 mln – 1 mld zł, a w grę wchodziła sprzedaż do 30 proc. udziałów za 200 – 300 mln zł.
Plany można uznać za nieaktualne, bowiem czarne chmury zbierają się także nad kolejną spółką grupy – Avans Centrum-Wschód – która także według nieoficjalnych informacji musi zgłosić wniosek o upadłość układową.
Jeszcze na początku ub. r. choć spadała sprzedaż elektroniki, to na tle innych krajów wyniki były niezłe. Do końca maja rynek stracił 8,4 proc., ale sprzedaż telewizorów LCD i plazmowych wzrosła 15,2 proc., dodatni wynik wykazywała też sprzedaż sprzętu AGD. Później było coraz gorzej – we wrześniu i październiku spadki sprzedaży w większości kategorii wyniosły co najmniej 16 proc., a nie brakowało tracących nawet ok. 30 proc., jak komputery, sprzęt audio czy odtwarzacze MP3 i MP4. Dodatkowo detalistów zawiódł też tradycyjnie dobry koniec roku.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA