fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Twórca skautingu zamordował jeńca

Robert Baden-Powell
commons.wikimedia.org
Lord Baden-Powell, idol harcerzy na całym świecie,był zbrodniarzem wojennym
Do zbrodni, o której mowa, doszło w 1896 roku na terenie dzisiejszego Zimbabwe. Baden-Powell (1857 – 1941) był wówczas pułkownikiem armii brytyjskiej, który zwalczał rebelię jednego z miejscowych plemion. Murzyni uznali, że biali są odpowiedzialni za suszę i inne spadające na nich klęski żywiołowe i wyrżnęli 300 brytyjskich osadników.
W 1896 roku Robertowi Baden-Powellowi udało się otoczyć zbuntowanych wojowników. Dowodził nimi Uwini, plemienny przywódca, który głosił, że ma magiczną moc, a lokalni bogowie chronią go przed kulami białego człowieka. W wyniku negocjacji Uwini zgodził się jednak poddać, ale dopiero po tym, jak Brytyjczycy obiecali, że go oszczędzą.
Jak wynika z sensacyjnych dokumentów, które zostały w tym tygodniu sprzedane w jednym z angielskich domów aukcyjnych, gdy Uwini złożył broń, Baden-Powell postawił go przed utworzonym naprędce trybunałem wojskowym. Wyrok był nietrudny do przewidzenia. Plemienny wódz został natychmiast rozstrzelany.
Incydent był na tyle niepokojący, że władze wojskowe wszczęły śledztwo. Baden-Powell stwierdził jednak, że nie ma sobie nic do zarzucenia. “Natychmiastowe wymierzenie kary wodzowi na oczach jego ludzi dało niepowtarzalną okazję do zniszczenia ich wiary w lokalnego boga Mimo” – zeznał pułkownik.
Armia przychyliła się do jego argumentów i Baden-Powell został oczyszczony ze wszelkich zarzutów. Również potomkowie słynnego oficera usprawiedliwiają dziś jego działania. – Każdy z nas popełnia błędy. Czas wojny to czas wielkich emocji. Działa się wtedy pod wpływem impulsów – powiedział brytyjskiej prasie wnuk Baden-Powella Robin Clay.
Nie wszyscy są jednak tak pobłażliwi. “Ta sprawa rzuca cień na człowieka, który założył ruch uznawany za bastion przyzwoitości. Ruch, którego pierwsza zasada brzmi: zawsze możesz ufać słowu Skauta” – napisał “Times”. Tim Jeal, biograf Baden-Powella, który odkrył, że pułkownik sfałszował własny dziennik, by potwierdzić swoją wersję wydarzeń, nazwał zaś incydent “najbardziej wstydliwym epizodem” w życiu oficera.
Baden-Powell założył ruch skautowski na początku XX wieku. Wkrótce moda na tworzenie tego typu organizacji ogarnęła nastolatków w całej Europie. Do dziś Baden-Powell przedstawiany jest skautom i harcerzom na całym świecie jako wzór do naśladowania. Ma nawet kilka pomników.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA