fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Medycyna i zdrowie

Nobel za odkrycie telomerów i telomerazy

Zdobywcy tegorocznego nobla
AFP
Nagrodę Nobla 2009 w dziedzinie fizjologii lub medycyny otrzymała trójkabiochemików - Elizabeth H. Blackburn, Carol W. Greider i Jack W. Szostak.
Nagrodę przyznano za odkrycie sposobu w jaki chromosomy, czyli fragmenty materiału genetycznego są chronione przez struktury zwane telomerami oraz enzym telomerazę. Taka ochrona umożliwia między innymi prawidłowy podział komórek.
Nici DNA, w których przechowywane są geny, tworzą struktury zwane chromosomami. Telomery to ich końcówki, które zapewniają chromosomom stabilność. Elizabeth Blackburn i Jack Szostak odkryli w jaki sposób unikalne sekwencje DNA w telomerach chronią chormosomy przed degradacją. Ponadto Carol Greider i Elizabeth Blackburn odkryły ważny w tym procesie enzym - telomerazę. W uzasadnieniu komisja noblowska stwierdziła, że odkrycie to przyczyniło się do badań nad chorobami genetycznymi - przede wszystkim szpiku kostnego, płuc i skóry.
W tym roku Nagroda Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny została przyznana po raz setny. Wysokość nagrody to 10 milionów koron szwedzkich czyli prawie półtora miliona dolarów. Zostanie ona podzielona równo między laureatów. W przeszłości nagrodą Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny uhonorowano między innymi odkrywców wirusa HIV, struktury DNA czy grup krwi. Nagrody zostaną wręczone laureatom przez króla Szwecji Karola XVI Gustawa podczas uroczystości 10 grudnia w Sztokholmie. Jutro i pojutrze dowiemy się kto otrzymał nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki i chemii. [ramka] [b]Elizabeth H. Blackburn[/b] ma obywatelstwo australijskie i amerykańskie. Pochodzi z Tasmanii, tytuł doktora otrzymała w 1975 na brytyjskim University of Cambridge; potem pracowała na amerykańskich uczelniach Yale i University of California. [b]Carol W. Greider[/b] ma obywatelstwo amerykańskie, pochodzi z San Diego. Doktoryzowała sie na University of California u Elizabeth Blackburn. Od 1997 roku pracuje na uniwersytecie medycznym Johns Hopkins w Baltimore. [b] Jack W. Szostak[/b] urodził się w 1952 roku w Londynie, dorastał w Kanadzie, ma obywatelstwo amerykańskie. Studiował na McGill University w Montrealu i Cornell University w stanie New York. Pracował na Uniwersytecie Harvarda, obecnie jest profesorem genetyki w szpitalu klinicznym Massachusetts General w Bostonie. [/ramka] [ramka] Informacje o tegorocznych laureatach: [b][link=http://nobelprize.org" target="_blank]nobelprize.org[/link][/b][/ramka] [ramka][b]Nagrody Nobla z medycyny lub fizjologii w XXI wieku:[/b] 2008 - Harald zur Hausen, Françoise Barré-Sinoussi, Luc Montagnier 2007 - Mario R. Capecchi, Sir Martin J. Evans, Oliver Smithies 2006 - Andrew Z. Fire, Craig C. Mello 2005 - Barry J. Marshall, J. Robin Warren 2004 - Richard Axel, Linda B. Buck 2003 - Paul C. Lauterbur, Sir Peter Mansfield 2002 - Sydney Brenner, H. Robert Horvitz, John E. Sulston 2001 - Leland H. Hartwell, Tim Hunt, Sir Paul Nurse[/ramka]
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA