fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Tarcza antyrakietowa

Brak tarczy cieszy Polaków

AFP
48 proc. badanych jest zadowolonych, że tarcza nie powstanie. 40 proc. sądzi, że to triumf Rosji nad USA
Z sondażu GfK Polonia dla „Rz” wynika, że choć Polacy są podzieleni w sprawie tarczy, to jej przeciwnicy mają znaczną przewagę. Rezygnację USA z budowy elementów systemu antyrakietowego w naszym kraju dobrze ocenia 48 proc. badanych.
31 proc. uważa tę decyzję za złą.
Aż 58 proc. ankietowanych sądzi, że brak amerykańskiej tarczy nie wpłynie na stopień bezpieczeństwa Polski.
– Zaskakuje mnie mądrość tych odpowiedzi. Z punktu widzenia bezpieczeństwa decyzja o instalacji tarczy antyrakietowej w Polsce rzeczywiście była bez znaczenia – mówi „Rz” Jarosław Gowin, poseł PO. – Była natomiast potwierdzeniem naszego ścisłego sojuszu z USA.
– Dziwi mnie, że większość respondentów uważa, że nasze bezpieczeństwo się nie zmniejszyło, a zarazem podkreśla, że to ustępstwo Amerykanów wobec Rosji – komentuje Joachim Brudziński, szef Zarządu Głównego PiS. – Przecież Rosja nie jest dziś gwarantem ładu i bezpieczeństwa światowego.
Z sondażu wynika, że choć Polacy są zadowoleni z decyzji prezydenta Obamy o rezygnacji z tarczy, to jednocześnie surowo oceniają inne jej aspekty. Zdaniem 40 proc. badanych było to ustępstwo USA wobec Rosji, a 23 proc. – wyraz lekceważenia wypróbowanego sojusznika, jakim jest Polska.
– To bardzo realistyczna ocena – twierdzi dr Artur Wołek, politolog z Wyższej Szkoły Biznesu w Nowym Sączu. I zauważa: – Większość ludzi młodych bagatelizuje sprawę. Dla nich zimna wojna to czasy już tak odległe jak Bolesław Chrobry.
Triumfuje lewica, która od początku protestowała przeciw tarczy w Polsce. – Okazuje się, że Polacy są mądrzejsi niż premier, rząd czy prezydent – cieszy się Wojciech Olejniczak, europoseł SLD. A prof. Kazimierz Kik, politolog, który kandydował do europarlamentu z list Centrolewicy, dodaje: – Już wcześniejsze badania pokazywały, że większość Polaków nie chce tarczy.
– Strzeż nas Panie Boże przed premierem, który w takich sprawach kieruje się badaniami opinii publicznej – ripostuje Joachim Brudziński (PiS). – Polityka bezpieczeństwa zawsze wiąże się z pewnymi wyrzeczeniami, również utratą części popularności, i mąż stanu powinien brać to pod uwagę.
– Dostaliśmy od Amerykanów policzek – przyznaje poseł PSL Eugeniusz Kłopotek. – Ale wyborcy z mojego okręgu, czyli Koszalina, się cieszą.
– Respondenci wskazali, że zacieśnianie przez Stany Zjednoczone współpracy z Rosją powinno nas niepokoić – zauważa Jarosław Gowin. – Oznacza to bowiem, że jako strategiczny partner dla amerykańskiej administracji Baracka Obamy spadliśmy do trzeciej ligi.
Premier Donald Tusk, któremu opozycja zarzucała, że opóźniał powrót z Brukseli, by nie tłumaczyć się z fiaska rozmów z USA, zapowiedział współpracę z prezydentem Lechem Kaczyńskim w sprawach bezpieczeństwa Polski.
[b]Zobacz również:[/b]
[b][link=http://www.rp.pl/artykul/365369_Rosja__porzucenie_tarczy_to_za_malo.html]Rosja: porzucenie tarczy to za mało[/link][/b]
[b][link=http://www.rp.pl/artykul/365402_Minister__ktory_porzucil_watahe_.html]Radosław Sikorski - Minister, który porzucił watahę[/link] [/b]
[b][link=http://www.rp.pl/artykul/2,365412.html] Komentarz Pawła Lisickiego: Tarcza i błazeńska czapeczka [/link] [link=http://blog.rp.pl/lisicki/2009/09/18/tarcza-i-blazenska-czapeczka/]- skomentuj[/link][/b]
[b][link=http://www.rp.pl/artykul/9158,365387_Gillert__Triumf_rosyjskiej_szkoly_dyplomacji_.html]Komentarz Piotra Gillerta: Triumf rosyjskiej szkoły dyplomacji[/link] - [link=http://blog.rp.pl/gillert/2009/09/18/triumf-rosyjskiej-szkoly-dyplomacji/]skomentuj[/link][/b]
[b][link=http://www.rp.pl/artykul/312087,365254_Nie_ma_sensu_obrazac_sie_na_Amerykanow.html]Komentarz wideo Piotra Gillerta - zobacz[/link]
[/b]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA