fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mieszkaniowe

Dlaczego na obrzeżach miasta jest znacznie taniej

Mikołaj Martynuska, firma doradcza CB Richard Ellis Polska
Archiwum
Mikołaj Martynuska, firma doradcza CB Richard Ellis Polska
[b]Rz: Czy kupiłby pan mieszkanie pod Warszawą za 4 tys. zł za mkw., jeśli podobne w centrum kosztuje 8 tys. zł? Dla kogo powstają osiedla 15 – 30 km od stolicy?[/b]
[b]Mikołaj Martynuska: [/b] Różnica w cenie między mieszkaniem w centrum Warszawy i w miejscowościach podwarszawskich wynika z dwóch powodów. Po pierwsze, jest to wycena komfortu mieszkania w pobliżu miejsca pracy i dużych centrów usług publicznych. Po drugie, zakup mieszkania w centrum daje większe poczucie bezpieczeństwa, że w zmieniającej się rzeczywistości społeczno-gospodarczej wartość lokalu utrzyma się lub wzrośnie.
Poza względami ekonomicznymi przyczyn zakupu mieszkania poza centrum może być kilka: bliskość miejsca pracy, bliskość rodziny, niechęć do zamieszkiwania w dużej aglomeracji. Bardzo często na zakup mieszkania w miejscowościach podwarszawskich decydują się osoby młode, usamodzielniające się, które w podobnej lokalizacji mieszkały wcześniej i znają specyfikę tego stylu życia. Uważam, że mieszkanie w osiedlu poza centrum nie jest alternatywą dla większych rodzin z dorastającymi dziećmi, nawet jeśli taka opcja zapewniałaby bardziej komfortowe warunki życia i była uzasadniona ekonomicznie. Jednak dojazdy do szkół dla dzieci są na tyle uciążliwe, że rodzice chętniej zdecydują się na zakup mniejszego mieszkania poza centralną dzielnicą albo podejmą się budowy domu.
[b]Czym rynek nowych mieszkań na peryferiach może konkurować z ofertami w centrum?[/b]
Deweloperzy realizujący osiedla mieszkaniowe na peryferiach powinni zadbać przede wszystkim o dostęp do komunikacji publicznej. Osoby rozważające zakup mieszkania będą analizowały głównie możliwość dojazdu do miejsca pracy lub ewentualnie do szkoły ich dzieci.
Poza względami komunikacyjnymi kluczowym kryterium wyboru będzie cena. Z tego względu oferty deweloperów w lokalizacjach peryferyjnych nie powinny nadmiernie odbiegać jakością od projektów w lokalizacjach nieco bliżej centrum, natomiast charakter projektu (np. wysokość zabudowy, wielkość powierzchni wspólnych) powinien zapewnić maksymalną efektywność kosztową przedsięwzięcia. Jakość architektury i rozplanowanie urbanistyczne projektu (np. dostęp do terenów zielonych, place zabaw dla dzieci itp.), które mogą być słabą stroną projektów w centrum, również będą miały istotne znaczenie.
[b]Dlaczego pod Warszawą można kupić metr nowego lokalu za 4 tys. zł, podczas gdy średnia warszawska jest dwa razy wyższa? Czy to tylko cena gruntu tak podnosi koszty?[/b]
Koszt zakupu ziemi w cenie metra mieszkania może się wahać od 100 zł do 2 tys. zł, wyłączając przypadki projektów w ścisłym centrum, gdzie cena gruntu może być jeszcze wyższa.
Jednocześnie, charakter zabudowy śródmiejskiej, gdzie konieczna jest budowa budynków wysokich lub średnio wysokich oraz jedno- lub dwukondygnacyjnego garażu podziemnego, a także stosowanie droższych materiałów wykończeniowych, powoduje wzrost kosztów o kolejny 1 – 1,5 tys. zł za 1 mkw. To są podstawowe czynniki, które powodują tak znaczny wzrost ceny dla końcowego odbiorcy.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA