fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

KolTram sprzedany na aukcji za 96 mln zł

Niecałe pięć minut – tyle trwała pierwsza po półtorarocznej przerwie aukcja prywatyzacyjna
Aukcja, na której po raz pierwszy sprzedawano 100 proc. akcji spółki Skarbu Państwa (umożliwiła to nowelizacja ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji), zakończyła się sukcesem. Cenę wywoławczą wszystkich akcji oferowanej w tym trybie firmy KolTram ustalono na 80 mln zł. Po paru minutach doszła do 96 mln zł.
[wyimek]68 spółek chce sprzedać skarb na aukcji. Lista jest otwarta, może na nią trafić m.in. Cefarm Białystok [/wyimek]
Firmą KolTram, spółką zależną państwowego Towarzystwa Finansowego Silesia, produkującą m.in. rozjazdy kolejowe, od dłuższego czasu interesowało się czterech branżowych inwestorów. Wadium w wysokości 2,4 mln zł wpłaciło trzech. Zwycięzca Vossloh Cogifer Polska pokonał Bieżanów Kolejowe Zakłady Nawierzchniowe z Krakowa i czeską firmę DT Vyhybkarna a strojirna.
Pierwsza aukcja prywatyzacyjna Skarbu Państwa odbyła się w październiku 2007 r. i była znacznie mniej spektakularna. Nabywcę znalazła wówczas tylko jedna z czterech oferowanych spółek: Zakłady Remontowe Energetyki Lublin. Obowiązująca wówczas ustawa pozwalała na sprzedaż pakietów poniżej 10 proc. kapitału zakładowego po cenie nie niższej od wartości księgowej akcji.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA