fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Warszawa

Nasz jazz eksportowy

Nabrzmiała jakby tuż przed rozwiązaniem polska alternatywa sprzed dziesięciu lat przypominała coś, z czego miała zrodzić się na wzór zachodniej regularna scena. Jednym z tworzących ją zespołów był unikalny Something Like Elvis, rozpoznawalny dzięki rozbudowanym instrumentalnym partiom rozpisanym na hardcore’owo warczące gitary i... akordeon.
Potoczyło się jak zwykle – zespół i cała scena rozpadły się. Bracia Kapsa (Kuba – bas, pianino i Bartek – perkusja) zajęli się budowaniem studia, własnego labelu, ale w końcu odnaleźli się z nowym projektem jazzowym Contemporary Noise Quintet, potem Sextet, a nawet Quartet (gdy stworzyli wydaną na płycie muzykę do spektaklu Wojcieszka „Miłość ci wszystko wybaczy“).
Zasilili skład muzycy znani m.in. z Sing Sing Penelope i jesienią 2006 roku ukazała się debiutancka płyta zespołu, a dwa lata później kolejna „Unaffected Thought Flow“. Muzycy połączyli na nich to, co najlepiej im wychodzi – skłonność do pisania melodii wykorzystali w ilustracyjnych numerach, które przypominają klasykę polskiego jazzu z okresu, który powoduje, że świat pada przed nim na kolana.
Z drugiej strony folgują sobie w trash jazzowych improwizacjach – kanonadę perkusyjną i histeryzujący saksofon potrafią wpuścić w niemal smoothowe klimaty, żeby je zaraz znowu brutalnie zabić. Bardzo smakowite granie.
[i]Contemporary Noise Sextet, Powiększenie, Warszawa, ul. Nowy Świat 27, bilety: 20 zł, czwartek (30.04), godz. 20.[/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA