fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kiedy odliczamy wierzytelność

Kontrahent nie zapłacił mi za sprzedany w zeszłym roku towar. W styczniu 2009 r. sporządziłem protokół, z którego wynika, że nie opłaca się ściągać wierzytelności. W którym roku mogę ją zaliczyć do kosztów?
Wydaje się, że wierzytelność będzie kosztem podatkowym w tym roku, w którym przedsiębiorca uprawdopodobnił jej nieściągalność, czyli sporządził protokół. Można w nim wykazać, że koszty procesowe i egzekucyjne związane z dochodzeniem należności byłyby równe albo wyższe od jej kwoty. Trzeba więc oszacować wysokość przewidywanych wydatków. Aby rozliczyć wierzytelność w kosztach, musi być oczywiście wcześniej opodatkowana jako przychód.Warto jednak wspomnieć, że w [b]wyroku z 6 marca 2008 r. (III SA/Wa 1607/07) WSA w Warszawie[/b] uchylił decyzję organów podatkowych, które zaliczyły wierzytelność do kosztów w tym roku, w którym przedsiębiorca uprawdopodobnił jej nieściągalność. Sąd stwierdził, że fiskus nie wyjaśnił, dlaczego tak zrobił. Tymczasem „przepisy art. 23 ust. 1 pkt 20 i ust. 2 ustawy o PIT nie dają odpowiedzi na pytanie, czy wierzytelność nieściągalna stanowi koszt uzyskania przychodu roku podatkowego, w którym nieścią...
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA