fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Bat na oszustów

Fotorzepa, MW Michał Walczak
Wielka Brytania idzie na wojnę z wyłudzaczami zasiłków socjalnych. Wkrótce wszystkie urzędy na Wyspach zainstalują wykrywacze kłamstw, by wyeliminować oszustów
Takie wykrywacze stosowane są od roku w 25 miastach, m.in. w Birmingham i Durham. A ponieważ eksperyment się sprawdził, brytyjski rząd postanowił rozszerzyć go na cały kraj. Jako przykład podaje Harrow na północ od Londynu. Tylko w ciągu trzech miesięcy wykrywacze kłamstw pozwoliły zaoszczędzić tam 300 tysięcy funtów.
Pomysł jest prosty. Wykrywacz, zainstalowany na linii telefonicznej, rejestruje rozmowę z osobą, która zgłasza się po zasiłek, po czym analizuje jej głos. Jest w stanie wychwycić każde drgnięcie wywołane np. stresem, który może się pojawić, gdy ktoś podaje fałszywe informacje. Maszyna z reguły porównuje głos z początku i z końca rozmowy. I choć czasem może się mylić, dla urzędnika będzie to pierwszy sygnał, że coś jest nie tak. W takiej sytuacji urzędnik może nawet odwiedzić delikwenta w domu.
Dzięki temu w ubiegłym roku wyszło na jaw, że kłamie jedna trzecia osób ubiegających się o zasiłek w Edynburgu. Spośród 75 rozmów telefonicznych 25 uznano za podejrzane. Jedna z mieszkanek została potem skazana na 150 godzin prac publicznych za próbę wyłudzenia 11 tysięcy funtów. Chciała zasiłku dla bezrobotnych, a okazało się, że pracowała. W Edynburgu ruszyła wtedy kampania informacyjna, która ostrzegała, że z powodu wyłudzaczy zasiłków każde gospodarstwo domowe w Wielkiej Brytanii traci rocznie 36 funtów. W ubiegłym roku takie oszustwa kosztowały brytyjskich podatników 400 milionów funtów.
Wykrywacz kłamstw nie jest równoznaczny z podsłuchem. Każda osoba na początku rozmowy jest informowana o tym, że jest poddawana testowi. Potem musi odpowiedzieć na szereg prostych pytań, np. o adres lub dochód, bo – jak się okazuje – wiele osób kłamie już na tym etapie.
Wykrywacze kłamstw sprawdziły się już w systemie ubezpieczeniowym. Teraz mają być stosowane m.in. w przypadku tzw. zasiłku mieszkaniowego (Housing Benefit) i podatku lokalnego (Council Tax Benefit). Przy bardzo niskich dochodach całej rodziny zasiłek mieszkaniowy może pokryć nawet wszystkie koszty związane z utrzymaniem mieszkania. Również podatek lokalny jest zależny m.in. od wartości mieszkania, lokalizacji, a także od dochodów. W przypadku niskich dochodów można się starać o bardzo dużą zniżkę.
Rząd Gordona Browna chce też karać osoby bezrobotne, które unikają podjęcia pracy i np. nie stawiają się na wyznaczone spotkania. W takiej sytuacji bezrobotni – jak pisze „Daily Telegraph” – mieliby wykonywać prace społeczne, np. zbierać śmieci lub dbać o komunalną zieleń. Dziś w Wielkiej Brytanii z zasiłków korzysta 2,6 miliona ludzi. 900 tysięcy pobiera zasiłek dla bezrobotnych.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA