fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Notowania

GPW nie wyciąga wniosków z "fixingu cudów"

Flickr
Przedstawiciele giełdy w przesłanym komunikacie szczegółowo opisują przebieg sesji z 12 listopada, ale nie przedstawiają ich żadnej interpretacji. Fixing pozostanie w obecnej formie
[link=http://www.rp.pl/artykul/19421,222804_JP_Morgan_odpowiada_za_fixing_cudow.html]W piątek Komisja Nadzoru Finansowego podała[/link], że zlecenie, które o 5 proc. podniosło wartość WIG 20 na koniec sesji z 12 listopada pochodziło z JP Morgan Securities.
Tego dnia władze giełdy poinformowały, że do sprawy ustosunkują się w poniedziałek. Jednak wniosków brak.
[b][link=http://www.gpw.pl/images/Sesja_12_11_2008.pdf]Przeczytaj komunikat GPW[/link][/b]
-Posiadane przez GPW informacje nie pozwalają na jednoznaczną interpretację zaistniałej sytuacji w aspekcie ewentualnej manipulacji. Niniejsze stanowisko nie zawiera żadnych domniemań czy hipotez w tej kwestii i nie powinno być odmiennie interpretowane - napisała warszawska giełda w komunikacie.
Jednak jak twierdzi GPW gwałtowna zmiana sytuacji na końcowym fixingu nie może być jednak traktowana jako zwyczajna sytuacja rynkowa.
Z przesłanego przez GPW stanowiska wynika również, że nie będą wprowadzane zmiany w sposobie zakończenia sesji, czego domagała się część przedstawicieli rynku.
-Analizie poddana została propozycja skrócenia fazy pre-opening przed zamknięciem notowań do 5 minut. Skrócenie tej fazy doprowadzi jednak do istotnego zmniejszenia liczby zleceń biorących w niej udział (najwięcej zleceń mających wpływ na ukształtowanie kursu zamknięcia wprowadzanych jest miedzy 5 a 10 minutą tej fazy), a poprzez to zmniejszy wiarygodność kursu zamknięcia i doprowadzi do wzrostu ryzyka przypadkowości jego kształtowania, jak również wzrośnie łatwość manipulacji tym kursem - napisała GPW.
Według giełdy metoda ustalania kursów zamknięcia na podstawie fixingów jest uznawana za najwłaściwszą i jest powszechnie stosowana na europejskich rynkach giełdowych.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA