fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekonomia

Argentyna nacjonalizuje fundusze emerytalne

Prezydent Argentyny Cristina Fernandez de Kirchner
AFP
Po decyzji rządu kraj traci wiarygodność u inwestorów zagranicznych
Wczoraj Cristina Fernandez de Kirchner, prezydent Argentyny, zapowiedziała przejęcie kontroli nad wartymi 29 mld dolarów aktywami prywatnych funduszy emerytalnych. Projekt nacjonalizacji 10 funduszy czeka na aprobatę parlamentu.
Działający od 1994 r. system funduszy emerytalnych jest właścicielem około 5 proc. akcji notowanych na giełdzie i 27 proc. akcji w wolnym obrocie.
Obawy o niewypłacalność Argentyny pociągnęły w dół waluty gospodarek wschodzących i spowodowały wzrost oprocentowania ich obligacji.
- Z perspektywy inwestorów instytucjonalnych to gwóźdź do trumny. Argentyna przestaje być wiarygodna – uważa Bill Rudman z WestLB Mellon Asset Management w Londynie.
Wśród właścicieli funduszy jest brytyjski bank HSBC i hiszpański BBVA. Akcje tego ostatniego tracą dziś na giełdzie w Madrycie 6,5 proc.
Potrzeby kredytowe Argentyny w 2009 r. podwoją się (do 14 mld USD). W ostatnich pięciu latach gospodarka argentyńska rozwijała się w tempie 8,8 proc. W 2008 r. zwolni do 5 proc. a w przyszłym do 2,5 proc. - wynika z danych RBC Capital Market, największego banku inwestycyjnego w Kanadzie. Przyczyną mają być spadające zyski z eksportu.
Ostatni raz rząd Argentyny przejął kontrolę nad prywatnymi aktywami w 2001 r. Niedługo później ogłoszono, że Argentyna nie spłaci 95 mld dolarów swojego długu.
Źródło: bloomberg.com
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA