fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ochrona zdrowia

Korekta reformy zdrowia

Fotorzepa, Seweryn Sołtys
Mienie szpitali ma pozostać w rękach publicznych. Opowiedział się za tym w sobotę także PSL. Oznacza to, że PO najpewniej będzie miała większość, by odrzucić zapowiadane od dawna weto prezydenta Kaczyńskiego
Decyzje zapadły w czwartkową noc. Na posiedzeniu Sejmowej Komisji Zdrowia PO zagłosowała przeciw rozwiązaniu przygotowanemu przez gabinet Tuska.
Rząd chce, by publiczne szpitale obowiązkowo przekształcały się w spółki. Miało nie być zakazu ich późniejszej sprzedaży. Prezydent Lech Kaczyński uprzedził jednak, że na to się nie zgodzi: złożył wniosek o referendum w sprawie prywatyzacji szpitali i zapowiedział weto do ustaw zdrowotnych.
Do jego odrzucenia PO i PSL potrzebują SLD. Ceną była zmiana przepisów mówiących o tym, w jaki sposób powstające spółki będą dysponować majątkiem szpitala.
W komisji PO poparła rozwiązanie SLD: spółka będzie budynek szpitala dzierżawić. Nie będzie więc mogła go przejąć ani sprzedać. – To zagwarantuje, że szpitale pozostaną w rękach publicznych – mówi Wojciech Olejniczak, szef Klubu Lewicy.
Jarosław Katulski z PO zapewnia, że Platforma była gotowa iść na kompromis: – Szpitale już teraz przekształcają się w spółki. Z reguły dzierżawią one budynek od samorządu.
PO nie zgodziła się za to na poprawkę SLD, by przekształcenia nie były obowiązkowe.
W sobotę także PSL przyjął uchwałę, że szpitale mają pozostać własnością publiczną. Jak dowiedziała się „Rz”, w sprawie reformy zdrowia spotkali się w piątek Wojciech Olejniczak i prezes PSL Waldemar Pawlak. – To były ważne ustalenia – mówi tylko Olejniczak.
Niezadowolona jest opozycja. – To jeszcze ułatwi prywatyzację. Kapitał zakładowy spółki będzie niższy, więc udziały będzie można kupić za niższą cenę – ostrzega Marek Balicki z SdPl.
Dodaje, że spółce trudniej będzie zaciągnąć kredyt. Nie wiadomo, czy to ona będzie inwestować w budynek szpitala, który przecież do niej nie należy. – Dziwne rozwiązanie – wtóruje mu Bolesław Piecha z PiS. – To próba zamydlenia oczu opinii publicznej. PO będzie przekonywać, że nie chodzi o prywatyzację, bo przecież majątek szpitala pozostanie w samorządzie.
Lech Kaczyński chce zapytać Polaków, czy są za „komercjalizacją szpitali, która może prowadzić do ich prywatyzacji”. Zadaliśmy to samo pytanie w sondażu – przeciw jest 55 proc. respondentów (spośród gotowych pójść na referendum i mających wyrobione zdanie w tej sprawie). Prawie dwie trzecie deklaruje, że wzięłoby udział w referendum.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA