fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Tusk – Schetyna 2:1

Donald Tusk i Grzegorz Schetyna mieli stwierdzić, że sprawa mazowiecka była wynikiem regionalnych przepychanek. Na zdjęciu w maju tego roku podczas spotkania z okazji pół roku pracy rządu
Rzeczpospolita, Seweryn Sołtys
Władze PO zdecydowały, że członkowie rządu mają zrzec się funkcji szefów regionów partii – ustaliła „Rz”. To efekt rozgrywki o Ewę Kopacz
Zwołany w trybie pilnym zarząd PO zdecydował w piątek po południu: do końca roku wszyscy członkowie rządu, którzy są szefami regionalnych struktur partii, muszą zrezygnować z tej funkcji.
W praktyce ta uchwała dotyczy kilku osób: minister zdrowia Ewy Kopacz, szefa resortu infrastruktury Cezarego Grabarczyka, wiceministra środowiska Stanisława Gawłowskiego i wicepremiera Grzegorza Schetyny. Schetyna co prawda już wcześniej przekazał obowiązki szefa regionu Jackowi Protasiewiczowi (na zasadzie pełno- mocnictwa), ale formalnie nadal kieruje dolnośląską PO. – Nikt nie ma wątpliwości, że uchwała to efekt awantury o Kopacz – przyznaje polityk Platformy. Takiego spięcia między Donaldem Tuskiem a Grzegorzem Schetyną nie było już dawno – twierdzą nasi rozmówcy w PO.
Poszło o fotel szefa regionu na Mazowszu. Obowiązki przewodniczącej Platformy pełniła tu od 2006 r. Kopacz, należąca do grona ludzi Tuska. W nocy ze środy na czwartek niespodziewanie władzę przejął poseł Andrzej Halicki, człowiek Schetyny. Z informacji „Rz” wynika, że Tusk nie wiedział o planowanym przewrocie. Osoby z otoczenia Schetyny zapewniają, że była to samozwańcza akcja mazowieckiej PO, a zwłaszcza Hanny Gronkiewicz-Waltz, i wicepremier też był zaskoczony.
Jednak nasi rozmówcy w PO twierdzą, że nie mógł o tym nie wiedzieć. – To musiał być ruch Schetyny. Halicki by tego sam w życiu nie zrobił – mówią. W co więc zagrał wicepremier? – To bardzo dziwna sytuacja – ocenia osoba z kierownictwa PO.
Zaskoczenia nie kryją też inni politycy partii: – Przecież w przyszłym tygodniu Kopacz będzie prezentować ustawy zdrowotne. Nie można robić takich akcji w takim momencie.
Halicki szefem regionu był jednak zaledwie... 36 godzin. W czwartek Kopacz interweniowała u Tuska. – Był strasznie wkurzony – opowiada jeden z naszych rozmówców.
Z informacji „Rz” wynika, że w czwartek późnym wieczorem Tusk wezwał Schetynę na rozmowę. Po niej w piątek w trybie pilnym zwołano zarząd regionu. – Dostaliśmy esemesy pół godziny przed posiedzeniem – mówi osoba z władz mazowieckiej PO. Kopacz została przywrócona na stanowisko. – Czyli mamy 1: 1 – skomentował tę informację jeden z polityków PO. Kilka godzin później, też pilnie, zebrał się zarząd krajowy. Na nim już zgodnie Tusk i Schetyna mieli powiedzieć, że sprawa mazowiecka była wynikiem regionalnych przepychanek.
Z nieoficjalnych informacji wynika, że Tusk i Schetyna mieli jednak różne koncepcje, jak ma wyglądać uchwała zarządu. Wicepremier chciał wprowadzić takie rozwiązanie jak u niego w regionie (pełnomocnictwa). Na to miał się nie zgodzić Tusk. Schetyna ustąpił. – Nie ma konfliktu Tusk – Schetyna, co najwyżej to wojna ich dworów. Oni nad nimi nie panują – przekonuje polityk PO. Ale inni przyznają, że w sporze o Kopacz na linii Tusk – Schetyna zaiskrzyło bardziej niż zwykle.
[ul][li]Czytaj także: [link=http://www.zw.com.pl/artykul/2,295706.html]Zmiana władzy PO? To nieporozumienie[/link] [/li][/ul]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA