Świat

Litewski prokurator nie ściga już Arada

Forum
Sprawa Icchaka Arada, długoletniego dyrektora instytutu Yad Vashem w Jerozolimie, nie trafi przed litewski sąd.
Prokuratura Generalna Litwy opublikowała wczoraj oświadczenie, z którego wynika, że śledczym nie udało się zebrać wystarczających dowodów na udział Arada w zabójstwach ludności cywilnej i uczestników litewskiego ruchu oporu na Wileńszczyźnie podczas II wojny światowej. Wykorzystano już wszystkie możliwości zebrania niezbędnych dowodów. W trakcie śledztwa, które wszczęto w 2006 roku, przesłuchano 84 osoby. Niktnie potwierdził, że coś wie o rzekomej przestępczej działalności Icchaka Arada.
Jak twierdzi zastępca prokuratora generalnego Litwy Gintaras Jasaitis, sprawa przeciwko Aradowi może być wszczęta na nowo na prośbę którejś z 14 osób, które wymieniane są w aktach jako osoby poszkodowane. Arad był podejrzewany o udział w przestępstwach przeciwko ludności cywilnej, partyzantom litewskim oraz jeńcom. Po zakończeniu wojny służył w oddziałach NKWD na Litwie.
Litwa domagała się przesłuchania mieszkającego w Izraelu Arada, izraelskie Ministerstwo Sprawiedliwości odmówiło jednak Wilnu. Dochodzenie przeciwko byłemu dyrektorowi instytutu Yad Vashem wszczęto na prośbę dyrektor Litewskiego Centrum Badań Ludobójstwa i dziejów Ruchu Oporu Dali Kuodyt?. Litewscy Żydzi przyjęli wiadomość o umorzeniu śledztwa z mieszanymi uczuciami.– Dobrze, że znaleziono dość sił i woli politycznej, aby umorzyć tę sprawę. Arad to naprawdę znana w świecie po-stać. I brak było dowodów przeciwko niemu. Była to próba znalezienia przeciwwagi dla zbrodni Holokaustu i pokazania, jak wiele mają na sumieniu Żydzi. Szkoda tylko, że śledztwo umorzono zbyt późno – oświadczył przewodniczący Wspólnoty Żydów Litewskich Simonas Alperavičius. Pierwsza o sprawie litewskich oskarżeń wobec Arad apisała „Rz” (12 – 13 lipca).
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL