fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Warszawa

Po godzinach we wtorek

Piękna, tajemnicza, utalentowana, wzór do naśladowania dla tysięcy kinomanek – Jadwiga Smosarska
Życie Warszawy
Dzisiaj wieczorem w Iluzjonie rozpocznie się przegląd filmów jednej z największych gwiazd polskiego kina przedwojennego – Jadwigi Smosarskiej
Miłośnicy starego kina wymieniają jednym tchem nazwiska trzech jego największych gwiazd. Były nimi kolejno: Pola Negri, Jadwiga Smosarska i Elżbieta Barszczewska. Pierwsza wystąpiła w Polsce wyłącznie w filmach niemych, ostatnia – tylko w dźwiękowych. Natomiast Jadwiga Smosarska (ur. 23 września 1898 r. – zm. 1 listopada 1971 r.) zaistniała jako aktorka w obu epokach kina. Zagrała w 15 niemych i dziesięciu dźwiękowych obrazach.
Jednym z niemych filmów z udziałem artystki była adaptacja “Trędowatej” (1926) wg czytadła Heleny Mniszkówny. Wśród dźwiękowych znalazły się chodliwe komedie, takie jak “Dwie Joasie” (1935) czy “Jadzia” (1936). To wszystko jednak jeszcze nie w pełni tłumaczy fenomen jej zawrotnej popularności. “W dwudziestoleciu międzywojennym tysiące kobiet mówiło jak Smosarska, zachowywało się jak Smosarska w swoich ekranowych rolach i ubierało tak jak ona. Dlaczego?” – pyta prof. Małgorzata Hendrykowska w książce “Smosarska”. I tak odpowiada na to pytanie: “Jej kariera filmowa przypadła na czas, w którym nie było telewizji, seriali i telenoweli. Był tylko wielki ekran i mrok kinowej sali. Teatr był jej największą, chyba nie do końca spełnioną miłością; ale nie on, lecz kino uczyniło z Jadwigi Smosarskiej postać mityczną i jednocześnie tak zwyczajną, zapisaną w pamięci milionów ludzi”.
Okazją do dyskusji o polskiej królowej ekranu (odznaczonej w 1938 r. Złotym Krzyżem Zasługi “w uznaniu zasług położonych na polu krzewienia polskiej kultury filmowej”) będzie dzisiejsze otwarcie przeglądu w Iluzjonie (godz. 19.30). Smosarską obejrzymy w przedwojennej kronice Polskiej Agencji Telegraficznej (z muzyką na żywo w wykonaniu Zbigniewa Rymarza i Wojciecha Machnickiego), w Polskiej Kronice Filmowej z 1958 r., w której artystka pierwszy raz zawitała do Warszawy (entuzjastycznie witana po wieloletnim pobycie w USA) oraz w filmie dokumentalnym Nataszy Ziółkowskiej-Kurczuk “Jadwiga Smosarska”. Postać aktorki przybliży Małgorzata Hendrykowska. Usłyszymy też nowe wersje jej piosenek, a w hallu Iluzjonu zostanie otwarta wystawa fotosów, plakatów i programów filmów gwiazdy.
Smosarska grywała dziewczyny z ludu albo arystokratki w melodramatach o podłożu patriotycznym. W obu tych “wydaniach” pokaże aktorkę w trakcie przeglądu jej przedostatni film niemy – “Tajemnica starego rodu” (1928). Akcja rozgrywa się w czasach wojen napoleońskich, a Smosarska kreuje – co było jej specjalnością – dwie postaci: córki rybaka i księżnej. W rolach kostiumowych ujrzymy ją też w “Barbarze Radziwiłłównie” (1936) i jej ostatnim filmie “Ułan księcia Józefa” (1937). Zobaczymy też kryminał “Prokurator Alicja Horn” (1933), w którym próbuje być na ekranie kobietą współczesną i nowoczesną, oraz komedię “Czy Lucyna to dziewczyna”, gdzie aktorka znów pojawia się w dwóch wcieleniach, przy czym jedno z nich – co za odwaga jak na tamte czasy! – nosi męskie ubrania. A do tego w programie przeglądu jest m.in. film obyczajowy “Skłamałam” (1937) z Eugeniuszem Bodo.
Jadwiga Smosarska spoczywa w Alei Zasłużonych na Powązkach.
* Jadwiga Smosarska – królowa polskiego ekranu – Iluzjon, ul. Narbutta 50a, tel. 022 646 12 60 23 – 30 września
Andrzej Bukowiecki
Cztery noce z Anną
MULTIKINO
URSYNÓW
Dramat Jerzego Skolimowskiego z Kingą Preis w roli głównej. Leon, nieśmiały pracownik szpitala, jest zakochany w pielęgniarce, ale nie umie się do niej zbliżyć. Dlatego odurza kobietę środkami nasennymi i nocą zakrada się do jej domu.
Al. KEN 60, tel. 022 644 66 00, godz. 19.40.
MROCZNY RYCERZ
CINEMA CITY
BEMOWO
Kolejna odsłona przygód
człowieka-nietoperza z Christianem Balem w roli głównej. Bezpieczeństwu Gotham City zagraża przerażający Joker...
Ul. Powstańców Śląskich 126a, tel. 022 560 40 00, godz. 20.30.
ANGIELSKA ROBOTA
CINEMA CITY
PROMENADA
Film sensacyjny oparty na prawdziwej historii napadu na bank z 1971 roku w Wielkiej Brytanii. Złodzieje znaleźli w skarbcu nie tylko pieniądze, ale także materiały kompromitujące rząd.
Ul. Ostrobramska 75, tel. 022 611 75 11, godz. 21.45.
AFROMENTAL
HARD ROCK CAFE
Dziś Hard Rock Cafe zdecydowanie odejdzie od ciężkich gitarowych brzmień. W lokalu zapanuje lekkostrawna, cokolwiek miałka, choć bez dwóch zdań profesjonalna mieszanka r’n’b i hip-hopu spod znaku Afromental. Można nie lubić, ale nie sposób nie docenić umiejętności muzyków oraz ich sposobów na rozruszanie publiczności.
Ul. Złota 59, tel. 022 222 07 00, godz. 22, bilety 20 zł.
LORA SZAFRAN, BOGDAN HOŁOWNIA
FORT SOKOLNICKIEGO
Kolejna odsłona „Jazzu na Żoliborzu” ma przypomnieć Kabaret Starszych Panów. Wasowski i Przybora w jazzowych aranżacjach Szafran i Hołowni brzmią lepiej niż dobrze, o czym przekonała nas płyta „Droga do ciebie”. Ul. Czarnieckiego 51, godz. 19, wstęp wolny.
flint
CHŁOPCY Z PLACU BRONI
Mały
Książka Ferenca Molnara posłużyła Michałowi Zadarze do stworzenia chwilami sentymentalnej, chwilami zabawnej historii dorastania. I to nie tylko bohaterów książki, ale też występujących aktorów i samego Teatru Małego.
Ul. Marszałkowska 104/122, tel. 022 827 50 22, godz. 19.15.
GRUBE RYBY
Polonia
Urocze ciastko teatralne dla widzów szukających rozrywki. Komedia Michała Bałuckiego, która na scenie Polonii zaleca się zamierzoną staroświeckością. Miłośnicy psychologicznych głębi raczej nie znajdą tu wiele dla siebie, ale tym, którzy cenią dobrą zabawę, można polecić z czystym sumieniem.
Ul. Marszałkowska 56, tel. 022 622 21 32, godz. 18.
ar
Widok 12
kamienica przy ul. Widok 12
Do opuszczonej kamienicy wprowadzili się studenci, profesorowie i absolwenci związani z warszawską ASP. Jak zmienili swoją sztuką oblicze budynku m.in. Grzegorz Kowalski i Jaśmina Wójcik, możemy sprawdzić do czwartku.
Ul. Widok 12, tel. 0 608 661 125, godz. 13 – 19. dekady praskie. Praga 60.
Centrum Kultury
Koneser
Na wystawie zobaczymy krajobraz praskich ulic uwieczniony 40 lat temu obiektywami wybitnych fotoreporterów, m.in.: Mirosława Iringha oraz Andrzeja Lipki. Ekspozycja jest pożegnaniem z Warszawskim Latem Fotografii.
Ul. Ząbkowska 27/31, tel. 022 394 25 69, godz. 11 – 19.
igse
Mumia – Tajemnice starożytnego Egiptu
namiot przed PKiN
Interaktywna wystawa z elementami show przybliżająca dzieje starożytnego Egiptu. Wśród eksponatów znajdują się m.in. kopie posągu Sfinksa, złotej maski Tutanchamona i popiersia Nefretiti. Główną atrakcją prezentacji jest wizyta w grobowcu faraonów, który przypomina labirynt strachów z wesołego miasteczka.
Pl. Defilad 1 (od Al. Jerozolimskich), tel. 022 632 76 04, godz. 9 – 18.
Skąd biorą się chmury
Miasteczko Przyrody
Dziś rozpoczynają się zapisy na październikowe zajęcia Centrum Nauki Kopernik poświęcone zagadnieniom meteorologicznym. Podczas warsztatów (4, 5, 11 albo 12.10 godz. 10 lub 13) najmłodsi dowiedzą się m.in. skąd biorą się tornada, jak zamknąć wiatr w butelce i zbudować własną stację meteorologiczną.
Spotkania odbędą się w Domu Kultury przy ul. Fabrycznej 1/3. Zapisy: warsztaty@kopernik.org.pl, informacje: tel. 022 492 05 81
Zajęcia dla maluchów
Atelier Foksal
W tym sezonie w Kamienicy Artystycznej rozpoczyna się nowy cykl zajęć adresowany do najmłodszych miłośników sztuki. W warsztatach plastycznych, wzbogaconych m.in. o elementy muzyczne i ruchowe, mogą uczestniczyć dzieci w wieku od 2,5 do 4 lat wraz z opiekunami. W programie praca w różnych technikach, w tym malowanie farbami i modelowanie z gliny oraz plasteliny.
Ul. Foksal 11, tel. 022 826 88 13, godz. 10 – 11.30.
aba
Belvedere
Wczesnojesienne dania w karcie polskiej tej restauracji to między innymi grillowany oscypek z konfiturą z jarzębiny i gruszką smażoną w miodzie (39 zł) oraz smażone na maśle rydze z kluseczkami i grzybową pianką (49 zł). Zjemy tu także pasztet z sarny w cieście maślanym z konfiturą z borówek (36 zł), zupę borowikową z domowymi łazankami i śmietanką (31 zł), comber z zająca pieczony w czarnym pieprzu i grzybach oraz zająca w śmietanie podanego z buraczkami smażonymi w miodzie (89 zł). To nowoczesna kuchnia polska w wykwintnym wydaniu.
Ul. Agrykola 1, tel. 022 841 22 50.
Oberża pod Czerwonym Wieprzem
Piwne dożynki potrwają tu jeszcze do końca września. Przy zakupie jednego piwa drugie otrzymamy gratis. Do trunku możemy zamówić golonkę Ericha pieczoną w piecu, w bawarskim sosie karmelowo-piwnym sporządzoną podobno według staroenerdowskiego przepisu Ericha Honeckera odziedziczonego po jego babci Gertrudzie (28 zł). W piwnej karcie są również żeberka wieprzowe (48 zł) i krewetki z gorącej patelni z czosnkiem, czuszką, oliwą i białym winem (36 zł).
Ul. Żelazna 60, tel. 022 620 58 51.
mq
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA